Bolyai János Matematikai Társulat Versenye 6.osztályosoknak
1999. január
 
1. Melyik az a pozitív egész szám, amelyből 7-et kivonva és a maradékot 7-tel szorozva ugyanannyit kapunk, mintha 11-et vounk ki a számból és a maradékot 11-el szorozzuk?

2. Egy kört egyenesekkel 6 részre osztottunk. Legalább hány egyenes szükséges ehhez? Legfeljebb hány egyenessel tehetjük ezt meg? (Természetesen csak a körön áthaladó egyenesek számítanak.)

3. Melyik az a különböző számjegyekből álló legnagyobb természetes szám, amelyben bármely három számjegy összege kisebb 19-nél?

4. Egy matematika versenyen 6 feladat volt és mindegyik teljes megoldásáért 6 pontot lehetett kapni. Péter eléggé sok időt eltöltött az első 3 feladattal, a többire már kevés ideje maradt, így az első három feladatra összesen háromszor annyi pontot kapott, mint az utolsó háromra. Hány pontot kapott a negyedik feladatra, ha tudjuk, hogy ez az elért pontszámának az ötöd része?

5. Egy négyzet alakú termet egybevágó (egyforma) négyzet alakú járólapokkal burkolnak. 
( Természetesen e négyzetek oldalai párhuzamosak a terem oldalaival.) A terem átlója összesen  125 járólapon halad át. Hány járólapot használtak fel összesen?

6. Nyolc dobozban piros és kék golyók találhatók. Egy dobozban mindkét színű golyó előfordulhat. A dobozokban rendre 4; 7; 10; 15; 25; 28; 43 és 59 golyó van. Tudjuk, hogy az egyik dobozt el lehet úgy venni, hogy a megmaradt hét dobozban összesen kétszer annyi piros golyó legyen, mont ahány kék. Melyik ez a doboz?

A feladatok megoldására 90 perc áll rendelkezésedre. A megoldásokat indokold!