Bolyai Verseny
2002.január

1.    Hány olyan pozitív egész szám van, amelynek tizenötöde is egész szám és a tizenötszöröse kisebb tízezernél?

2.    Egy mobiltelefon 72 óráig üzemel bekapcsolt állapotban, ha nem beszélünk vele ("készenléti állapot"), és 3 óráig lehet beszélni vele (de ekkor csak beszélünk, s egy percet sincs készenléti állapotban). Ekkor az akkumulátor lemerül és újból fel kell tölteni. A telefonunk már 12 órán át volt készenléti állapotban és 1,5 órát beszéltünk vele. További feltöltés nélkül mennyi ideig bírja még a készenléti állapotot? Hány órán át lehet még beszélni vele?

3.    Pistiék ablaka 3x3 kis ablaktáblára van osztva. Pisti hópelyheket készít papírból és ezeket egy-egy kis ablaktábla közepére ragasztja (egy kis ablaktáblára csak egyet). Hány olyan elrendezés lehetséges, amely kívülről és belülről nézve ugyanolyan elrendezést mutat, ha Pisti
                                                a.) kettő,
                                                b.) három hópelyhet használt fel?

4.    Bea azt javasolja Annának, hogy dobjanak egyszerre a piros és a fehr dobókockával: ha a dobott pontok összege páros, akkor ő (azaz Bea) nyer, ha páratlan, akkor Anna. Csilla azt tanácsolja Annának, ne játszon, hiszen összegként páros szám csak 6 esetben (2, 4, 6, 8, 10, 12), míg páratlan szám csak 5 alkalommal (1, 3, 5, 7, 9, 11) fordul elő. Így Bea nagyobb eséllyel nyerhet. Igaza van-e Csillának?

5.    Egy orvosi rendelőben az asszisztens nő az orvos asztalára teszi az érkező betegek kartonját. Az újabb kartont mindig az előbbiekre teszi. A szórakozott orvos mindig azt a beteget hívja be, akinek éppen legfelül van a kartonja. Az orvoshoz az egyik nap 5 beteg érkezik, akinek a kartonját az asszisztensnő egyenként beviszi az orvos asztalára A-B-C-D-E sorrendben. Végezhetnek-e a betegek a következő sorrendeben az orvosnál:
                                                        a.)    E-D-C-B-A,
                                                        b.)    B-D-C-E-A,
                                                        c.)    D-E-B-C-A?

6.    Van sok egybevágó (egyforma) kockánk. A kockák minden lapját befestjükpirosra vagy kékre. Hány különböző kockát készíthetünk, ha két kockát nem tekintünk különbözőnek, ha beállíthatók úgy, hogy bármely irányból nézve mindkét kockán ugyanazt a színt látjuk?