Az alapfokú oktatás első szakaszában a kerettantervekben nem jelennek meg az informatikával, számítástechnikával kapcsolatos fogalmak, követelmények.
Magyar nyelv és irodalom, idegen nyelvek, matematika, környezetismeret, ének-zene, rajz és vizuális kultúra, technika és életvitel, testnevelés és sport.
A szellemi munka technikájának elsajátításához szorosan kapcsolódik a könyvtári munka megismertetése, tapasztalatszerzés a segédkönyvek, szak- és ismeretterjesztő irodalom használatában, ismeretek az anyaggyűjtés és -rendezés módszeréről, a forrásfeldolgozás és az idézés etikai és formai követelményeiről. A könyvtári gyakorlatnak ki kell terjednie a modern technológián alapuló információhordozókra is.
*
A könyvtár nyomtatott dokumentumainak (segédkönyv, kézikönyv, ismeretterjesztő könyv, folyóirat), elektronikus információhordozóinak felhasználásával egyszerűbb téma önálló vagy csoportos feldolgozása: problémafelvetés, forrásválasztás és -feldolgozás segítséggel, beszámoló készítése szóban vagy írásban, hivatkozás a forrásra az idézés megfelelő módjával.
Ismeretszerzési és feldolgozási képességek
Önálló vázlat készítése.
Statisztikai adatok gyűjtése jelenismereti témában.
Kutatás informatikai eszközök felhasználásával adott témában tanári segítséggel.
A matematika – a lehetőségekhez igazodva – támogassa az elektronikus eszközök (zsebszámológép, grafikus kalkulátor, számítógép, INTERNET, stb.) információhordozók célszerű felhasználásának megismerését, alkalmazásukat az ismeretszerzésben, a problémák megoldásának egyszerűsítésében.
*
Lehetőség szerint multimédiás eszközökkel is ismertessük meg a tanulókat. Ezek interaktív módon való használata aktivizálja a tanulókat, segíti a tanulásukat, fejleszti a matematikai szemléletüket.
*
Könyvtárhasználat, informatikai eszközök igénybevétele
*
Könyvtár és elektronikus eszközök felhasználása információk gyűjtésére, feldolgozására.
6–8.
évfolyam
Célok
és feladatok
Az egyén alapvető érdeke, hogy időben hozzájusson a munkájához és élete alakításához szükséges információkhoz, képes legyen azokat céljának megfelelően feldolgozni és alkalmazni. Az iskola feladata felkészíteni a tanulókat a megfelelő információszerzési, tárolási, feldolgozási és átadási technikákra, valamint megismertetni velük az információkezelés jogi és etikai szabályait. Ennek leghatékonyabb módját a több éven keresztül tanult informatika tantárgy és az iskolai élet egészét átható informatikai nevelés biztosíthatja.
A számítástechnika – beleértve a multimédia- és az Internet-használatot is – a könyvtárhasználattalegyütt alkotja az informatika tantárgy legfontosabb területeit.
A számítógép, mint a tanuló tevékenységére azonnal reagáló eszköz, lehetőséget teremt az egyéni ütemű tanulásra, a tehetségekkel való különleges foglalkozásra. A számítógéppel végzett feladatok egy részének megoldása megköveteli a csoportmunkát, feladatok részekre osztását, a másokkal való kapcsolattartást. Az informatika tantárgy fontos szerepet vállalhat az alkotó munkára nevelésben, hiszen akár programot írunk a számítógéppel, akár szöveges dokumentumot, rajzot vagy táblázatot készítünk, a végeredmény minden egy új termék lesz. A hétköznapi életben is alapvető fontosságú algoritmikus gondolkodás fejlesztésére ugyancsak jó lehetőség nyílik e tantárgyban.
A könyvtárhasználati oktatásának fel kell készítenie a tanulókat az információszerzés kibővülő lehetőségeinek felhasználására, az információk elérésére, kritikus szelekciójára, feldolgozására és a folyamat értékelésére. Az iskolai és más típusú könyvtárak, könyvtári források, eszközök megismertetésével, valamint a velük végzett tevékenységek gyakoroltatásával tudatos és biztos használói magatartás kialakítása a cél. A könyvtár „forrásközpont”-ként történő felhasználásával meg kell alapoznia az önműveléshez szükséges attitűdöket, képességéneket, tanulási technikákat.
Az informatika
rohamos fejlődése a társadalmat átalakítja, cél, hogy a tanulók az új körülményekhez
alkalmazkodni tudjanak. Tudatosítani kell a tanulókban, az információszerzés,
-feldolgozás és –felhasználás etikai szabályait is.
A tantárgy célja felkelteni és folyamatosan ébren tartani a tanulók érdeklődését az informatika iránt, megismertetni eszközeit, módszereit és fogalmait, amelyek lehetővé teszik a tanulók helyes informatikai szemléletének kialakítását, tudásuknak, készségeiknek és képességeiknek fejlesztését, alkalmazását más tantárgyakban,későbbi tanulmányaikban, a mindennapi életben és a munkában. Cél olyan attitűd kialakítása, hogy az egyén érezze, képes bekapcsolódni az egész világra kiterjedő információs társadalomba.
Ezen
a gyorsan változó, fejlődő területen különösen fontos, hogy a tanulókban
kialakítsuk informatikai ismereteik folyamatos megújításának igényét. Az
új eszközök közül sokoldalúságával kiemelkedik a számítógép, amely újszerű
problémamegoldási lehetőségeket biztosít. Hálózatba kapcsolva pedig újfajta
kommunikációs lehetőségeket nyújt, például: Web, csevegés, e-mail.
Legyen képes a különböző formákban megjelenő információt felismerni; tudjon információt különféle formákban megjeleníteni; szerezzen jártasságot az információk különféle formáinak (szöveges, hangos, vizuális) együttes kezelésében. A megszerzett információit legyen képes kiértékelni és felhasználni. Ismeretei önálló kiegészítéséhez szerezzen jártasságot a könyv- és médiatár, az Internet használatában. Szokjon hozzá az ismeretterjesztő irodalom, folyóiratok, lexikonok, kézikönyvek, különböző média, multimédia és hipermédia használatához.
Értse a közvetlen és a közvetett (technikai) kommunikáció lényegét. Legyen tájékozott a média (Internet, televízió, sajtó…) szerepéről az egyén és a társadalom életében.
Legyen képes a számítógéppel való interaktív kapcsolat tartására, tudja alkalmazni az operációs rendszer és a segédprogramok legfontosabb szolgáltatásait. Tartsa be a program- és adatvédelem szabályait. Tudja önállóan használni a hálózatot és annak alapszolgáltatásait. Tudjon kapcsolatot teremteni másokkal a hálózat révén, tudjon adatokat megkeresni, elérni a hálózati szolgáltatások alkalmazásával, tudjon oktatóprogramokat használni.
Ismerje a legalapvetőbb dokumentumformákat, ezeket minta alapján legyen képes megvalósítani, legyen igénye a mondanivaló lényegét tükröző esztétikus külalak kialakítására, különböző formában való megjelenítésére.
Legyen képes az adott probléma megoldásához kiválasztani az általa ismert módszerek, eszközök és alkalmazások közül a megfelelőt.
Ismerje fel és legyen képes különféle formákban megfogalmazni a környezetében előforduló tevékenységek algoritmizálható részleteit. Helyesen használja a logika bizonyos elemeit (és, vagy, nem, Ha… akkor…).
Tudjon keresni nyilvántartásokban kézzel, adatbázisokban egyszerű keresővel. Legyen képes értelmezni a programok által szolgáltatott válaszokat. Segítséggel ismerje fel az adatok közötti összefüggéseket.
Ismerje meg az informatika társadalmi szerepét, a programok használatának jogi és etikai alapjait. Ismerje meg és értékelje a magyar tudósok szerepét, tevékenységét a világ informatikai kultúrájának fejlődésében.
Legyen tudatában az öncélú és túlzott informatikai eszközhasználat egészségkárosító, személyiségromboló hatásának (pl. a számítógép-függőség, videojáték-függőség problémái).
Igazodjon el a könyvtár tereiben, állományrészeiben, tudja igénybe venni szolgáltatásait. Használja rendszeresen az iskolai könyvtárat. Ismerje és alkalmazza a könyvtárhasználat szabályait és kövesse a könyvtárban való viselkedés normáit. A dokumentumtípusok formai és tartalmi sajátosságainak ismeretében legyen képes önálló használatukra. Lássa, hogy a technika fejlődésével az információk új és újabb ismerethordozókon jelennek meg, és szerezzen tapasztalatokat ezek használatában.
Ismerje a kézikönyvtár tájékozódásban betöltött szerepét. Iskolai feladatai megoldásához és mindennapi tájékozódásához tudja önállóan kiválasztani és használni a megfelelő segédkönyveket. Tudjon különböző szempontok szerint dokumentumokat keresni a könyvtár katalógusaiban, adatbázisaiban. Tudjon feladataihoz forrásokat választani, megadott szempontok alapján belőlük információkat szerezni és elvégzett munkájáról beszámolni. Tudjon a dokumentumokból szabályosan idézni, és a forrásokra hivatkozni.
Tapasztalatai alapján lássa a könyvtár szerepét az ismeretszerzésben, a szabadidő tartalmas eltöltésében. Az iskolai könyvtár rendszeres igénybevételén túl ismerje meg és használja a lakóhelyi közkönyvtárat is.
Szerezzen tapasztalatokat arról, hogy az új technológiákon alapuló informatikai eszközök kibővítik a hagyományos könyvtári tájékozódás kereteit.
6.
évfolyam
Évi óraszám: 18
Belépő
tevékenységformák
Informatikai
alapok
Az információ köznapi fogalmának helyes alkalmazása. Hétköznapi távközlési eszközök (pl. telefon) használata. Ugyanannak az ismeretnek különféle jelekkel való leírása. Egyszerű titkosírások alkalmazása. A számítógép balesetmentes, helyes használata. A billentyűzet és az egér használata. A monitor és a háttértárak (lemezek) szerepének megértése. Vázlat készítése tanári segítséggel.
Operációs
rendszer használata
Háttértár
és könyvtárak váltása, könyvtárba való belépés, mozgás a könyvtárstruktúrában.
Ismert helyen lévő állomány megkeresése, másolása más könyvtárba és másik
adathordozóra. Be- és kilépés az iskolai hálózatba. Egyszerű oktatóprogramok
használata.
Algoritmusok
és adatok
Hétköznapi
algoritmusok, térbeli tájékozódási képességet fejlesztő, egyszerű Logo-algoritmusok.
Szekvenciális vezérlés, számlálós ciklusos programok értelmezése, futtatása.
Tantárgyi gyűjtőmunka az életkornak megfelelő folyóiratokból, könyvekből,
a gyűjtött adatok célszerű elrendezése, csoportosítása és felhasználása
segítséggel.
Szöveg,
kép és zene
Az
ábraszerkesztő- és a szövegszerkesztő-program egyes alapszolgáltatásainak
alkalmazása. A szöveg karakter szintű formázása: betűtípus, betűméret,
félkövér, dőlt és aláhúzott betűstílus beállítása. A megfelelő rajzeszköz
kiválasztása. Egyszerű rajzok készítése. Meghívó, plakát, vers, levél készítése.
Mentés és nyomtatás segítséggel. Hanganyagok és képsorok lejátszása multimédia
számítógéppel.
TÉMAKÖRÖK
|
TARTALMAK
|
Informatikai alapok
|
Az
információ. Információátvitel (telefon). A jelek világa. Titkosírások.
A számítógép és perifériái (billentyűzet, egér, monitor, lemezmeghajtó).
|
Operációs rendszer
használata
|
Háttértár
váltása, könyvtár kiválasztása, eligazodás, mozgás a háttértáron. Állomány
keresése, másolása. Hálózati belépés és kilépés módja. Programok futtatása.
|
Algoritmusok és
adatok
|
Algoritmusok
szöveges, rajzos megfogalmazása, értelmezése. Algoritmusok végrehajtása
számítógépen.
|
Szöveg, kép és zene
|
A
rajzoló program alapszintű szolgáltatásai. A rajzeszközök és a színek.
Rajzok, ábrák készítése. A szöveg megfelelő begépelése, javítása, módosítása.
Karakterek formázása: a betűtípus, a betűméret beállítása, dőlt, aláhúzott,
félkövér betűstílus. Egyszerű mindennapi dokumentumok. Mentés és nyomtatás.
A multimédia alapelemei: szöveg, hang és kép.
|
Könyvtárhasználat
|
Raktári
rend: szépirodalom, betűrend. Ismeretközlő irodalom: szakrend. Dokumentumtípusok;
nyomtatott (könyv, sajtótermékek) és nem nyomtatott ismerethordozók. Betűrendes
leíró katalógus szerkezete, használata.
|
7.
évfolyam
Évi
óraszám: 37
A
személyi számítógép fő részeinek és működése lényegének megértése; a billentyűzet
és az egér gyakorlott kezelése, a lemez és más perifériák használata. Ergonómiai
szempontok megismerése a számítógépes munkakörnyezet kialakításában. A
túlzott informatikai eszközhasználat (tévé, videó, számítógép) veszélyeinek
megbeszélése. Különféle jelfajták gyűjtése, csoportosítása; az információ
és adat megkülönböztetése; bináris kódok használata; különféle kommunikációs
rendszerek, formák használata.
Tájékozódás
a korosztálynak készült informatika tárgyú lexikonok, ismeretterjesztő
könyvek, folyóiratok körében.
Operációs
rendszer használata
Floppy
formázása, azon a kívánt könyvtárszerkezet kialakítása a formázás, létrehozás,
törlés parancsok használatával. Egymásután és szórtan elhelyezkedő állományok
kijelölése, azok másolása, mozgatása, átnevezése, törlése. Egy ismert nevű
állomány megkeresése adott háttértáron. Vírusok fajtái, védekezés terjedésük
ellen, vírusirtó futtatása, vírus irtása segítséggel. Tömörített állományok
létrehozása, tömörített állományok megtekintése kibontása. Informatikai
eszközök és szoftverek etikus használata. Tantárgyi multimédia (hipermédia)
oktatóprogramok kezelése.
Kommunikáció
hálózaton
Egy
levelezőprogram használata, levél küldése, fogadása, a fő mezők funkciójának
megismerése: a címzett, a tárgy és a saját másolat (Copy self). Állományok
csatolása a levélhez. Saját e-mail cím létrehozása (a rendszergazda segítségével)
és használata.
Hálózati
keresőgépek használata, az egyszerű kulcsszavas és tematikus keresés módjának
megismerése ésgyakorlása.
Hasznos Web-helyek önálló felkeresése (például: magyar honlap, MEK,
vasúti információ, önkormányzati oldalak, diákoldalak, érdeklődési körbe
tartozó oldalak). Egy letöltött Web-oldal részletének elmentése
saját háttértárra vagy új állományba a vágólap használatával. Csevegő program
megtekintése.
Algoritmusok
és adatok
Szekvenciális
és feltételes vezérlés, ciklusos programok értelmezése, kódolása, kipróbálása.
Grafikával, szöveggel kapcsolatos programok készítése.
Dokumentumkészítés
számítógéppel
Az alapvető
szövegegységek kezelése, ismerete. Többféle formázást tartalmazó dokumentumok
készítése. A vágólap használata (kivágás, másolás, beillesztés, mozgatás,
törlés). A dokumentum mentése és nyomtatása. Dokumentumkészítés szokásos
menet szerint. Képi adatok gyűjtése, képek
bevitele (a dokumentumba ill. a képszerkesztőbe), jellemző vonásainak kiemelése,
rendszerezése. Rajzok készítése. Az iskolai életben használatos dokumentumok
készítése.
Könyvtárhasználat
A kézikönyvtár összetételének és tájékozódásban betöltött szerepének megismerése. A kézikönyvtár jellemző könyvtípusainak használata szaktárgyi feladatok megoldásában. Különböző típusú könyvtárak megismerése könyvtárlátogatással, illetve közvetett forrásokból.
TÉMAKÖRÖK
|
TARTALMAK
|
Az informatika alapjai
|
A számítógép
fő részei. Egészséges, ergonómiai szempontoknak megfelelő számítógépes
munkakörnyezet. Számítástechnikai eszközök kezelése. Billentyűzet, egér,
lemezek, nyomtató. A jelek csoportosítása. Információ, kód, jelhalmazok
adatmennyisége. Adatátvitel, kommunikáció.
|
Az operációs rendszer használata
|
Lemez
formázása, használhatóságának ellenőrzése újraformázás nélkül. Könyvtárszerkezet
kialakítása a háttértárolón. Kiválasztott állományok másolása, mozgatása,
átnevezése, törlése. Vírus fogalma, hatása. Víruskereső indítása és üzenetei.
Vírusterjedés megakadályozása. Tömörítés fogalma, célja, egyszerű tömörítési
módok. Tömörített állomány tartalmának megtekintése, kiválasztott állományok
kicsomagolása. Kiválasztott könyvtár tartalmának tömörítése. Multimédia
oktatóprogramok, oktatási anyagok.
|
Kommunikáció a hálózaton
|
Az
iskolai hálózat vázlatos felépítése, a szolgáltató és munkaállomások kapcsolata.
Hálózatok csoportosítása összekötés és kiterjedtség szerint. A hálózati
szolgáltatások kialakulásának rövid története. A
hálózat használatának alapszabályai. Saját e-mail cím. Az elektronikus
levelezés alapfunkcióinak használata: küldés, fogadás. Tematikus és kulcsszavas
keresők Webhely-kereséshez. Hasznos Web-helyek. Csevegő program bemutatása.
|
Algoritmusok és adatok
|
Algoritmusok
készítése, leírása algoritmus-leíró nyelven. Algoritmusok kódolása a számítógép
számára „érthető” egyszerű programozási
nyelven.
|
Dokumentumkészítés számítógéppel
|
A szövegegységek.
A karakter-, bekezdés- és oldalformázás. Műveletek vágólappal. Ábrák rajzolása,
kész rajzok módosítása. Képek bevitele. Kisebb méretű dokumentum tervezése,
szerkesztése. Szöveges és rajzos dokumentumok tervezése, az elkészítés
szokásos menete. Levél, újságoldal, kérdőív, feladatlap
készítése.
|
Könyvtárhasználat
|
Kézikönyvtár:
könyvtípusok, használati jellemzőik. Könyvtártípusok: nemzeti könyvtár,
szak-, köz- és iskolai könyvtár.
|
A
továbbhaladás feltételei
A tanuló legyen képes a számítógép legfontosabb perifériáit kezelni. Tudjon tájékozódni a számítógép könyvtárstruktúrájában. Tudja használni a számítógép karbantartásához szükséges segédprogramok egyikét, vagy az operációs rendszer néhány szolgáltatását. Küldjön és fogadjon elektronikus leveleket. Készítsen (néhány utasításból álló) egyszerű algoritmusokat. Képes legyen többféle formázást tartalmazó dokumentumot készíteni. Tudja, hogy milyen könyvtípusok tartoznak a kézikönyvtárhoz. Tudjon információt keresni a segédkönyvekben (szótár, lexikon, enciklopédia). Tudja, hogy az iskolai könyvtáron kívül használhatja a közművelődési könyvtárat is. Tudja, hogy hazánk nemzeti könyvtára az Országos Széchényi Könyvtár.
8.
évfolyam
Évi óraszám: 37
Belépő
tevékenységformák
Az
informatika alapjai
A számítástechnika
történetére vonatkozó adatok gyűjtése, rendszerezése; tájékozódás
a mai hardvereszközök világában; adatok gyűjtése a számítógép és a robotok
alkalmazási területeiről, tanári irányítással, az informatika tárgyú ismeretterjesztő
könyveket, folyóiratokat, CD-ket vagy az Internetet forrásként használva.
Algoritmusok
és adatok
Szekvenciális és feltételes vezérlés, számlálós és feltételes ciklusos programok értelmezése, kódolása, kipróbálása. Eljárások használata. Egyszerű logikai és matematikai feladatok megoldása. Különböző számtípusú adatok (egész-, valós-), elemi és összetett adatok használata.
Dokumentumkészítés
számítógéppel
Szöveges dokumentumokban tabulátorok használata. Az iskolai és a családi élettel kapcsolatos táblázatok készítése. Dokumentumok formai és tartalmi javítása, a helyesírás ellenőrzése. Szöveget és képet is tartalmazó dokumentumok készítése. Az Internetről letöltött dokumentumok elhelyezése saját dokumentumban. A szoftverek etikus használata.
Valamely
komplex probléma, feladat (például: osztálykirándulás tervének, dokumentumainak
elkészítése) megoldása informatikai (szoftver, hardver) eszközök használatával
csoportmunkában, tanári irányítással.
Az
adatkezelés alapjai
Az adatok táblázatos formában történő megjelenítése, előnyeinek bemutatása. Adatok táblázatos formába rendezése. Adathalmazból következtetések megfogalmazása; kész táblázatból és diagramból az adatok között meglévő összefüggések kiolvasása; táblázatok összetartozó adatainak, egyszerű összefüggéseinek felismerése.
A táblázatkezelés alapfogalmainak (cella, sor, oszlop, hivatkozás, képlet) megismerése egyszerű példákon.
Táblázatok
számítógéppel történő létrehozása, módosítása (adatbevitel, mozgatás, másolás,
törlés). Az elkészült munka tárolása, kinyomtatása.
Táblázathoz diagram készítése.
Különböző tantárgyakhoz kapcsolódó (matematika, fizika, kémia, földrajz, gazdasági ismeretek) táblázatok megismerése, egyszerű tantárgyi feladatok megoldása táblázatkezelővel.
Az adatbázis-kezelés élményszerű kipróbálása; adatok gyűjtése, feldolgozása (házi, iskolai könyvtár; címlista nyilvántartása); keresés tantárgyi oktatóprogramok adatbázisaiban.
Könyvtárhasználat
Források keresése szaktárgyi feladatokhoz tárgyi katalógusok segítségével. A keresett téma kifejezése tárgyszóval, illetve szakjelzettel. (A keresés lépéseinek felismerése és gyakorlása.)
A
könyvtár dokumentumainak vagy az Internetnek a felhasználásával egyszerű
informatikai téma feldolgozása, pontos megfogalmazása, problémafelvetés,
forrásválasztás és –feldolgozás segítséggel, beszámoló készítése, hivatkozás
forrásra.
TÉMAKÖRÖK
|
TARTALMAK
|
Az informatika alapjai
|
A számítógépek
története, Neumann-elv. Magyar tudósok szerepe az informatikai kultúra
fejlődésében. A számítógépek alkalmazási területei a társadalomban.
|
Algoritmusok és adatok
|
Algoritmusok
készítése, leírása algoritmus-leíró nyelven. Algoritmusok kódolása a számítógép számára
„érthető” egyszerű programozási nyelven. A lépésenkénti finomítás
elve. Elemi és összetett adatok, egész és valós számok. Adatok sorozata.
|
Dokumentumkészítés számítógéppel
|
Tabulátorok
használata. Szöveg átrendezése, keresés, csere, helyesírás. Táblázat készítése.
Az Internetről letöltött dokumentumok elhelyezése saját dokumentumban.
Szerzői jog. Felhasználói etika. Tantárgyi anyag készítése.
|
Az adatkezelés alapjai
|
Bevezetés
a táblázatkezelésbe. Táblázatok használata a mindennapi életben. Adatok
táblázatos formába rendezése, feldolgozása.
Cella, sor, oszlop, hivatkozás, képlet. Diagramok készítése táblázatból.
Keresés meglévő adatbázisban.
|
Könyvtárhasználat
|
Tárgyi
katalógusok: szakkatalógus, tárgyszó katalógus.
|
A
továbbhaladás feltételei
A tanuló ismerje a számítógép fontosabb alkalmazási területeit és jelentőségét a mai társadalomban. A tanuló ismerjen fel algoritmus-szerkezeteket (elágazás, ciklus). Tudjon néhány lépéses algoritmusokat alkotni. Minta alapján tudjon dokumentumot készíteni. Tudjon adatokat táblázatos formában megjeleníteni. Tudja, hogy a tárgyszó, illetve szakjelzet a könyv tartalmát fejezi ki. Tudjon a szakjelzet alapján a szabadpolcon ismeretterjesztő műveket keresni. Legyen képes – segítséggel – egyszerű keresési feladatokat megoldani a tárgyi katalógus felhasználásával.
Amennyiben
az eszközfeltételek nem adottak (számítógépterem vagy Internet-hozzáférés),
az eszközt nem igénylő témák erőteljesebb feldolgozását, illetve a szimulációs
lehetőségeket kell használni.
Legyen képes megadott szempontok szerint használni különböző lexikonokat, képlet- és táblázatgyűjteményeket és multimédiás oktatási anyagokat. Tudja, hogy a számítógépes világhálón a fizika tanulását, a fizikusok munkáját segítő adatok, információk is megtalálhatók. Értse a szellemi fejlettségének megfelelő szintű ismeretterjesztő könyvek, cikkek, televízió- és rádióműsorok információit. Alakítsunk ki benne kritikai érzéket a tudományosan nem alátámasztott, “szenzációs újdonságokkal”, elméletekkel szemben.
*
Ismerkedés az iskolai könyvtár fizikával kapcsolatos anyagaival (természettudományi kislexikon, fizikai fogalomtár, kísérletgyűjtemények, ifjúsági tudományos ismeretterjesztő kiadványok, stb.) tanári irányítással. Ismerkedés az iskolai számítógépes hálózat (Sulinet) válogatott anyagaival kisebb csoportokban, tanári vezetéssel.
*
A
tananyaghoz kapcsolódó kiegészítő információk (pl. nagy fizikusok életrajzi
adatai, tudománytörténeti érdekességek, stb.) gyűjtése az iskolai könyvtár
kézikönyveinek, ifjúsági ismeretterjesztő kiadványainak segítségével. Ismerkedés
az elektronikus információhordozók, multimédia és oktatóprogramok alapszintű
használatával, tanári irányítással.
Tegyük képessé a tanulót, hogy ismeretszerzési tevékenységében használni tudja a nyomtatott, illetve az elektronikus információhordozókat és értse a szellemi fejlettségének megfelelő szintű biológiai ismeretterjesztő könyvek, cikkek, különböző elektronikus médiumok biológiával kapcsolatos információit.
A kémiai tananyag a lehetőségek szerint szorosan kapcsolódjon a többi tantárgy oktatásához…
Az informatika tárgyban elsajátított képességek, készségek gyakoroltatása, alkalmazása, továbbfejlesztése során alapvető önművelési, ismeretszerzési technikákat gyakorolnak a diákok.
*
Gyakorlottságot kell szerezniük a tanulóknak az információkutatásban, a lényegkiemelésben, a válogatásban, a tömörítésben és a rendszerezésben. Legyenek képesek a diákok megadott szempontok szerint használni lexikonokat, képlet- és táblázatgyűjteményeket, valamint multimédiás oktatási anyagokat. Rendszeres feladatokkal és önálló munkájuk elismerésével szoktassuk hozzá a diákokat az ismeretterjesztő irodalom, a tudományos sajtó, a lexikonok, a kézikönyvek, az iskolai és a lakóhelyi könyv- és médiatár, a sugárzott és a digitális média használatához. Gyakorlatot kell szerezniük a tanulóknak a feléjük áradó információözönből a tudományosan is elfogadható információk kiszűrésében, a média kritikus kezelésében.
*
Az informatikatantárgyban elsajátított ismeretek és készségek alkalmazása a kémiai mérő-, modellező és oktatóprogramok használata, a hálózatról történő információgyűjtés során. Egyéni és csoportos oktatási-tanulási tevékenységek a CD-n vagy az Interneten elérhető programok használatával.
*
Egy kiválasztott témához kapcsolódó ismeretek gyűjtése az írott, a sugárzott és a digitális médiából. Az összegyűjtött ismeretek csoportosítása, válogatása, rendszerezése, szerkesztése, majd írott vagy szóbeli kifejtésre alkalmas formába öntése az informatika tantárgyban elsajátított ismeretek és képességek felhasználásával.
A technikai rendszer fogalmának megismerése, használata; technikai rendszerek (gépek, géprendszerek, rugalmas gyártórendszerek, hálózatok) és folyamatok (információszerzés és információfeldolgozás, konkrét gyártási technológiák) elemzése. Számítógépes folyamatirányítás ismerete.
A kommunikáció eszközei
és módjai
A hír, a jel és az információ fogalmak megkülönböztetése és használata. A tömegkommunikációs eszközök, pl. televízió, rádió, telefon használata.
A telefon. A rádiózás, televíziózás és fejlődésük. Korszerű információs és kommunikációs rendszerek.
A kommunikáció alapfogalmainak alkalmazása, tömegkommunikációs eszközök kezelése.
A hír, a jel, a jelrendszer és az információ fogalmak használata.
Az információtárolás és továbbítás eszközeinek megismerése, gyakorlati működtetésük.
Logikus, algoritmikus gondolkodás használata.
A jelek világa. Jelrendszer és információ.
Elektromos áram. Alapáramkörök. Az elektromos áram veszélyei.
Logikai áramkörök. A számítógép részei. Számítógépes kapcsolatok.
Az információtárolás és továbbítás eszközeinek használata.
Az egyszerű érzékelők ismerete és használata. A jel és a kód fogalmának alkalmazása.
Rádióadás-vétel, telefonhasználat, levélírás és levél olvasása, idegen szöveg fordítása gyakorlatban.
Információszerzés-és feldolgozás. Információs rendszer. Információforrás. Kódolás. Információs csatorna. Információtárolás. A forrás - kódoló - csatorna - dekódoló - nyelő lánc bemutatása. A hasonlóság, mint az információszerzés egyik lehetséges formája.
Információs rendszerek és csatornák, ill. egyszerű érzékelők működésének megismerése konkrét példákon.
Az elektroakusztikus átalakítók (mikrofon, hangszórók) működtetése.
A korszerű érzékelők és elektroakusztikus átalakítók alkalmazása.
A hanghordozó és lejátszó eszközök (magnetofon, lemezjátszó, CD lejátszó) használata.
Távirányítás, távvezérlés. Elektromágneses hullámok. Korszerű érzékelők.
Az információs rendszerek működése. Adatbázis. Világméretű információs hálózatok.
Hőmérsékletszabályozók. Számítógéppel vezérelt rendszerek. CNC, robotok, rugalmas gyártórendszerek, pl. az integrált áramkörök gyártástechnológiája, a CD-gyártás technológiája.
Fogalmak
A
kommunikáció eszközei és módjai
adat, hír, információ, információs rendszer, jel, kód, kódolás, tömegkommunikáció
Az
ember és környezete
anyag, energia, információ, környezeti kár, természeti erőforrások, változás, változtatás, zavar.
Kommunikáció
áramkör, bit, igaz-hamis állítás, jelrendszer, kapcsolatok, számítógép,
adatbázis, elektromágneses hullám, távirányítás, világháló.
Kommunikációs
rendszerek
adathordozó, elem, információs rendszerek, memória, rendszer, részrendszer, számítógép vezérelt rendszerek.
Tervezés, építés
CNC (computer numerical control), csáposkút, fűtőerőmű, fűtőmű, hőközpont, integrált áramkör, kompakt lemez (CD), közmű, rugalmas gyártórendszer, szabályozás, szelep, termosztát, vezérlés, visszacsatolás, víztározó, víztorony.
A mozgóképkultúra
és médiaismeret mint iskolai tárgy, elsősorban a mozgóképi (film, televízió,
videó, komputerjáték, Web) szövegértés képességének fejlesztését
és az audiovizuális média társadalmi szerepének, működési módjának tisztázását
szolgálja, hiszen a média rendkívüli hatással van a korunk emberének tájékozottságára,
személyiségére. Tömegek napirendjét osztja be a televízió; sugalmazza,
hogyan gondolkodjunk a világ dolgairól; étkezési, vásárlási divatokat indít,
hősöket, eszményeket, életcélokat teremt. Mivel a film, a televízió és
az Internet
átformálja a nyelvet, az értékrendet, az ütem, az ízlést,
a vágyakat, a hősöket, a tabukat, a művészetet és a műélvezetet, az alkotást
és a befogadást egyaránt, a médianevelés a személyiségfejlesztés alapvető
eszköze.
*
*
Az eltérő hordozók alapján (a celluloidtól a digitális adathordozóig). A megjelenés helye szerint (a mozitól a televízión át a komputerjátékig és az Internetig). A valóság ábrázolásához való viszony szerint (dokumentum–fikció). Tematikai és ábrázolási rokonságok mentén (műfajiság).
A médiumok és a tömegkommunikáció
A könyvnyomtatástól az Internetig: a közvetítő közeg jelentősége.
*
Ismerkedés a CD-ROM, mint ismeretszerzési eszköz használatával. Egyéni és közös élmények, események audiovizuális megörökítése a rendelkezésre álló technikai eszközöktől függően.
*
Könyvtárban, színházban, moziban, a képernyő előtt. A sajtó. Rádió, televízió, videó, Internet, multimédia. A közvetítő közeg jelentősége az összeköttetés során. A médiumok megváltozott szerepe korunkban.
Magyar nyelv és irodalom, történelem, emberismeret és etika, idegen nyelvek, matematika, informatika, bevezetés a filozófiába, fizika, biológia, kémia, földünk és környezetünk, ének-zene, rajz és vizuális kultúra, testnevelés és sport, társadalomismeret, tánc és dráma, mozgókép és médiaismeret.
Szorosan összefügg ezzel a rendszeres könyvtári munka, a különféle információhordozók használata, annak a képességnek elsajátítása, hogy kellő problémaérzékenységgel, kreativitással és önállósággal igazodjanak el az információk világában; értelmesen és értékteremtően tudjanak élni az önképzés lehetőségeivel.
*
*
Könyv- és könyvtárhasználat
Könyvtári katalógusok, számítógépes adatbázisok, Internet szerepe az információszerzésben, témák feldolgozásában. A forráshasználat etikai normái és formai kötöttségei.
*
Tematikus tájékozódás nyomtatott és elektronikus ismeretterjesztő információforrásokban (például irodalmi adatbázisok, CD-ROM, magyar elektronikus könyvtár), irodalmi és más kérdések megvitatásához információk kiválasztása és újrarendezése.
A gimnáziumi tanulmányok végére a tanulóknak ismerniük kell a különböző fajtájú elsődleges és másodlagos források kezelésének, elemzésének alapszabályait, a tudományos anyaggyűjtés elemeit. Alapkövetelmény a tájékozódás készsége könyvtárakban, kézikönyvekben, lexikonokban, atlaszokban, ismeretterjesztő folyóiratokban. Járatosnak kell lenniük az Internetes keresőprogramok és a történelem, továbbá társtudományai anyagát hordozó CD-ROM-ok kezelésében.
Szóbeli, vagy írásbeli feladatok elvégzésekor törekedjenek a téma, probléma tömör, egyértelmű megfogalmazására, megoldására. A diákok ismerjék a vázlat- és a feleletterv-készítés, a kivonatolás és jegyzetelés (élőszóban vagy hangfelvételről elhangzó előadásról, magyarázatról, fejtegetésről), a táblázatkészítés technikáit, illetve a szövegszerkesztő programok alkalmazását.
A képi kifejezés módszerei közül a középiskolában lehetőséget kell adnunk diagramok, grafikonok elkészítésére, elemzésére, képi ismerethordozók gyűjtésére, válogatására, esetleg készítésére (fénykép, videofelvétel).
*
Egy téma bemutatása többféle módszer (élőszó, térkép, kép, filmrészlet, tárgyak, számítógép stb.) ötvözésével.
A matematika a maga hagyományos és modern eszközeivel segítséget ad a természettudományok, az informatika, a technikai, a humán műveltségterületek, szakközépiskolákban a választott szakma ismeretanyagának tanulmányozásához, a mindennapi problémák értelmezéséhez, leírásához és kezeléséhez. A lehetőségekhez igazodva támogassa az elektronikus eszközök (zsebszámológép, számítógép, grafikus kalkulátor, Internetstb.) célszerű felhasználásának megismerését, alkalmazásukat.
*
A tananyag különböző fejezeteiben a számításoknál fontos a zsebszámológép, a számítógép biztos használata, a számítógép alkalmazása.
*
Komoly motiváció lehet tanításunkban a matematikatörténet egy-egy mozzanatának megismertetése, a máig meg nem oldott egyszerűnek tűnő matematikai sejtések megfogalmazása, nagy matematikusok élete, munkássága. Ehhez segítséget ad a könyvtár és az Internet használata is.
*
Matematikatörténeti vonatkozások megismerése (könyvtár- és Internethasználat).
*
Számítógép használata a függvényvizsgálatokban és a transzformációkban.
*
A
számítógép alkalmazása statisztikai adatok, illetve véletlen jelenségek
vizsgálatára.
9.
évfolyam
Az
informatikai nevelésnek, – amely nem egyedül az informatika tantárgy feladata
– meg kell mutatnia, hogy a jól ismert természetes és mesterséges
(technikai) környezet mellet létezik a jelek, jelrendszerek, kódok
világa, amely mindazt az adatot, információt és tudást hordozza, amellyel
az emberiség a valóságos és a képzelt környezeteket (világokat) praktikus,
tudományos, művészi vagy más szempontból megjeleníti. A jelek világa, a
társadalmi élet minden területét átható virtuális környezetet alkot,
amely különösen szemléletesen nyilvánul meg a médiában (film, videó, televízió)
vagy újabban az interaktív digitális médiában (multimédia számítógép, hipermédia
számítógépes hálózat). Alapvető célunk annak megmutatása, hogy az információs
és kommunikációs technológiák gyors fejlődése miként alakítja át a társadalmat,
mit jelent a kialakulóban lévő információs társadalom.
A
számítástechnika – beleértve a multimédia- és az Internet használatot is
– a könyvtárhasználattal együtt alkotja az informatika tantárgy legfontosabb
területeit.
A
tantárgy célja felkelteni és folyamatosan
ébren tartani a tanulók érdeklődését az informatika iránt, megismertetni
eszközeit, módszereit és fogalmait, amelyek együttesen segítik a tanulók
informatikai szemléletének kialakítását.
Az
informatikai nevelés azzal, hogy a logikus gondolkodásra, problémamegoldásra
tanít, és praktikus alkalmazói tudást, készséget és képességet fejleszt,
korszerű (számítógépes) informatikai eszközök alkalmazásával felkészít
a munkára, a mindennapi életre, egyben valamennyi tantárgy tanulását segíti.
Célja olyan attitűd kialakítása, amely motiválttá teszi az egyént az információs
társadalomba történő bekapcsolódásra, amely segít abban, hogy az egyén
ne érezze idegennek ezt a világot.
Ezen
a gyorsan változó, fejlődő területen különösen fontos, hogy a tanulókban
kialakuljon informatikai ismereteik folyamatos megújításának az igénye.
Az
új eszközök közül sokoldalúságával kiemelkedik a számítógép, amely újszerű
problémamegoldási lehetőségeket biztosít, hálózatba kapcsolva pedig újfajta
kommunikációs lehetőségeket nyújt, (például Web, csevegés, e-mail, levelezési
listák, Gopher, Telnet, FTP).
A
számítástechnika oktatásának fő célkitűzései a következők:
Korszerű
alkalmazói készség kialakítása: a
tanulók képesek legyenek arra, hogy a számítógépeket és az informatikai
eszközöket célszerűen használják;
Az
algoritmikus gondolkodás fejlesztése: a
tanulók önálló, rendszerezett, logikus gondolkodásának fejlesztése; a logikus
gondolkodás lényeges a problémamegoldásban, és az algoritmusok elkészítésében,
kódolásában;
Önálló
munkára nevelés és tehetséggondozás: a
számítógép, mint a tanuló tevékenységére azonnal reagáló eszköz, lehetőséget
teremt az egyéni ütemű tanulásra, a pontos, kitartó, fegyelmezett munkára,
a lemaradókkal és a tehetségekkel való különleges foglalkozásra.
Együttműködésre
nevelés, csoportmunka: a nagyobb számítógépes
feladatok megoldása megköveteli a csoportmunkát, a feladatok részekre osztását,
a másokkal való kapcsolattartást, tervszerű, összehangolt munkát;
Alkotó
munkára nevelés: akár programot írunk
a számítógéppel, akár szöveges dokumentumot vagy adatbázist készítünk,
a végeredmény egy új termék, egy új mű lesz;
Az
informatika társadalomban játszott szerepének felismertetése:
az informatika rohamos fejlődése az egész társadalmat gyökeresen átalakítja,
s ebben az állandóan változó világban csak az érezheti otthon magát, aki
érti a változásokat s azok mozgatóit;
Az
informatikai ismeretek rendszeres alkalmazása:
az iskolai élet eseményeihez vagy a tantárgyakhoz kapcsolódó feladatok
megoldására a tanulók használjanak informatikai eszközöket (dolgozat, esszé,
előadás, bemutatás, tantárgyi feladatmegoldás, bibliográfia-készítés, szervezés,
tanulás);
Az
esztétikai készség fejlesztése: igény
és készség a számítógépes produktum esztétikus formájának kialakítására;
Az
informatika etikai és jogi szabályainak megismertetése:
tudatosítani kell a tanulókban az információszerzés, -feldolgozás és -felhasználás
etikai és jogi szabályait.
A
könyvtárhasználat oktatásának célkitűzései a következők:
Felkészítés
az információs társadalom kihívásainak fogadására:
az információszerzés bővülő lehetőségeinek felhasználására, az információk
elérésére, kritikus szelekciójára, feldolgozására és a folyamat értékelésére;
A
könyvtárra alapozott önművelés képességének kialakítása:
fejlesztése a könyvtári információs rendszer lehetőségeinek felhasználásával;
A
forrásokat komplex és alkotó módon
alkalmazó tanulási technikák és módszerek kifejlesztése;
Az
iskolai és más típusú könyvtárak, könyvtári források, eszközök megismertetésével,
valamint a velük végzett tevékenységek elsajátíttatásával tudatos, biztos
használói magatartás kialakítása;
A
könyvtárhasználati tudás eszközjellegű beépítése
a tanulók tantárgyi képzéséhez, iskolai fejlődéséhez és a mindennapi problémák
megoldásához szükséges információszerzésbe és –feldolgozásba;
A
forrásfelhasználás etikai szabályainak elsajátíttatása
és a normakövetés követelményének elfogadtatása;
A
különböző társadalmi szerepekbe beilleszkedni, azokat szükség szerint
változtatni, és bennük hasznosan tevékenykedni tudó személyek nevelése.
Fejlesztési
követelmények
A tanuló ismerje meg és tartsa be a számítógépes munka szabályait, különös tekintettel a balesetek megelőzésére. A berendezésekkel fegyelmezetten, a használati utasításokat pontosan követve dolgozzon. Legyen tisztában a számítógépes környezet alapvető ergonómiai kérdéseivel, az egészségvédelem lehetőségeivel számítógépes munkakörnyezetben. Sajátítsa el a számítógép-kezelés alapjait, mozogjon otthonosan a számítástechnikai környezetben: felhasználói szinten kezelni tudja a számítógépet és perifériáit. Szerezzen tapasztalatokat az informatikai eszközök és információhordozók használatában.
Különféle
formákban tudjon információt megjeleníteni; legyen képes a különböző formákban
megjelenő információt felismerni, a megszerzett információit kiértékelni
és felhasználni. Sajátítsa el az önálló tájékozódás, ismeretszerzés alapjait.
Szerezzen jártasságot a könyv- és médiatár, az Internet használatában;
a folyóiratok, lexikonok kézikönyvek, szakkönyvek, a különböző multimédia
és hipermédia oktatási anyagok alkalmazásában.
Legyen
képes a számítógéppel való interaktív kapcsolat tartására, tudja alkalmazni
az operációs rendszer és a segédprogramok legfontosabb szolgáltatásait.
Tartsa be a program- és adatvédelem szabályait.
Tudja
önállóan használni a hálózatot és annak alapszolgáltatásait. Tudjon kapcsolatot
teremteni másokkal a hálózat révén, tudjon magáról, környezetéről adatokat
közölni hálózati úton és formában, tudjon adatokat megkeresni, elérni a
hálózati szolgáltatások alkalmazásával.
Ismerje
a legalapvetőbb dokumentumformákat, ezeket minta alapján legyen képes megvalósítani,
legyen igénye a mondanivaló lényegét tükröző esztétikus külalak kialakítására,
különböző formában való megjelenítésére.
Legyen
képes az adott probléma megoldásához kiválasztani az általa ismert módszerek,
eszközök és alkalmazások közül a megfelelőt.
Ismerje
fel és legyen képes különféle formákban megfogalmazni a környezetében előforduló
tevékenységek algoritmizálható részleteit. Adott feladat megoldásához legyen
képes algoritmusokat tervezni és megvalósítani.
Ismerje
meg alkalmazásokon keresztül a szabályozó eszközök hatását. Legyen tudomása
az intelligens (hardver és szoftver) eszközökről és növekvő jelentőségükről.
Tudjon
keresni nyilvántartásokban kézzel, adatbázisokban egyszerű keresővel. Legyen
képes értelmezni a programok által szolgáltatott válaszokat. Ismerje fel
az adatok közötti összefüggéseket.
Ismerje
meg az informatika társadalmi jelentőségét, szerepét, a programok használatának
jogi és etikai alapjait. Értékelje a magyar tudósok szerepét, tevékenységét
a világ informatikai kultúrájának fejlődésében.
Legyen
tudatában az öncélú és túlzott informatikai eszközhasználat egészségkárosító,
személyiségromboló hatásának (pl. a számítógép-függőség, videojáték-függőség
problémái).
Tájékozódjon
a különféle munkaterületeken, milyen szerepe van az informatikai eszközöknek.
Ismerje
meg és igényelje a könyvtárak szolgáltatásait. Rendszeres, sokoldalú könyvtári
tevékenységével alakuljon ki biztos használói magatartása.
Legyen
tisztában a különböző dokumentumtípusok (hagyományos és legújabb technológiákon
alapuló ismerethordozók), tömegkommunikációs és hálózaton elérhető források
sajátos közlésmódjával, információs és esztétikai értékével.
Tanulmányaihoz
és érdeklődése szerint tudja szelektálni, és alkotó módon felhasználni
a különböző információs forrásokat.
Az
iskolai és a mindennapi problémahelyzeteknek megfelelően tudja kiválasztani
a megoldást jelentő könyvtári tájékoztató segédleteket (kézikönyvtár, könyvtári
katalógusok, hagyományos, elektronikus és hálózaton elérhető, bibliográfiai,
illetve egyéb adatbázisok), és legyen képes információhordozókat, információkat
keresni belőlük.
Legyen
képes feladatához a probléma és az ismeretkör jellegének megfelelő könyvtártípust,
tájékoztató eszközt, dokumentumtípust kiválasztani.
Tudja
alkalmazni a szelektív anyaggyűjtés teljes műveletsorát, és eredményéről
tudjon forrásjegyzéket készíteni.
Tudjon
feladata megoldásáról beszámolni a különböző forrásokból szerzett információk
elemezése és rendszerezése alapján önállóan megválasztott közlésformában.
Munkája közben tegyen eleget a forrásfelhasználással kapcsolatos etikai
követelményeknek.
Értse
meg a különböző könyvtártípusok szerepét az önművelésben, a felsőfokú tanulmányokban,
a szakmai ismeretszerzésben, a közhasznú tájékozódásban, és igénybe tudja
venni szolgáltatásaikat.
Ismerje
a korszerű technológiákon alapuló könyvtári ismerethordozókból, adatbázisokból,
számítógépes hálózatokból való információszerzés lehetőségét, módját.
Legyen
felkészült arra, hogy a könyvtári rendszerben és a számítógépes világhálózaton
hozzáférhető információs forrásokat szükségleteinek és érdekeinek megfelelően
tudja használni.
9.
évfolyam
A
személyi számítógép ismertebb perifériáinak gyakorlott kezelése; beszámoló
készítése a kereskedelemben kapható új perifériákról; fontosabb jellemzőik
bemutatása és értelmezése; a Neumann-elvű számítógépek felépítésének és
működésének bemutatása; annak megértése, hogy más elven működő gépek is
vannak. Az analóg és a digitális jel különbözőségének megértése; analóg
jel digitalizálása; a jelátalakítás lényegének megértése. Különféle jelek,
jelsorozatok adatmennyiségének számítása. A logikai alapműveletek ismerete
és összetett alkalmazása; a logikai műveletek modellezése.
Az operációs rendszer használata
Az
összes tanult állományművelet önálló elvégzése. Kiválasztott állományokról
biztonsági másolat készítése. Tömörített állományok létrehozása, a létező
bővítése, állomány cseréje. Az operációs rendszer néhány jellemzőjének
beállítása, változtatása. Egy alkalmazás önálló installálása a használt
környezetben, hardverkörnyezeti jellemzők beállítása, nyomtató jellemzőinek
módosítása. Informatikai eszközök és szoftverek etikus használata. Háttértár
töredék-mentesítése, megbízhatóságának ellenőrzése. Állománytípusokhoz
megfelelő alkalmazás önálló hozzárendelése.
Kommunikáció hálózaton
Az
(új) intézményben kapott azonosító és a jelszó önálló használata. Saját
e-mail cím létrehozása (rendszergazda) és használata. Elektronikus levelezés
(például csoporttársakkal vagy más osztályok, iskolák tanulóival). Egy
levelező program funkcióinak használata: levéljellemzők beállítása, szűrés
tárgy, feladó és tartalom szerint, elküldött és kapott levelek rendezése,
válogatás, selejtezés a levelek között. Összetett keresési feladatok megoldása,
valamint megadott témakörrel foglalkozó Web-helyek tárolása (pl. könyvjelzőként).
Algoritmusok és adatok
Elemi
és összetett adatok kezelése, a feladatmegoldáshoz megfelelő adattípus
kiválasztása. Egyszerű algoritmusok pontos megfogalmazása. Alapvető adatgyűjtési
és feldolgozási algoritmusok (összegzés, számlálás, eldöntés, keresés,
kiválasztás, rendezés) alkalmazása feladatmegoldásban. Algoritmusok megvalósítása
számítógépen.
Dokumentumkészítés számítógéppel
Többféle
formázási megoldást tartalmazó dokumentumok készítése minta alapján, illetve
feladat leírás alapján. Típusdokumentumok elkészítése. Kiselőadás, esszé
vagy tanulmány dokumentumának elkészítése (képekkel, táblázatokkal, diagramokkal,
például környezetvédelmi vagy informatikai témáról). Dokumentumok mentése,
konvertálása különböző formátumokban. Web-lap készítése Web-szerkesztő
használatával. Prezentáció készítése. Önálló multimédia-bemutató elkészítése
és vetítése valamilyen oktatási-nevelési témáról (ajánlott témák: etika,
egészségnevelés, kommunikáció, az informatika jövője).
Táblázatkezelés
A
táblázatokban szereplő adatok típusának felismerése, alapvető adattípusok
használata; az adatok többféle megjelenítési formájának gyakorlása; egyszerű
matematikai műveletek, képletek, beépített függvények önálló használata.
A függvényhivatkozások másolása. Egy táblázatkezelő program matematikai,
statisztikai számításokra épülő felhasználása. Tantárgyi feladatok megoldása
táblázatkezelővel. Diagramok készítése a problémához igazodva. Adatok összefüggésének
megjelenítése diagramon. A megfelelő diagramtípus kiválasztása. A táblázat
önálló megtervezése szöveges feladat alapján. Esztétikus, jól áttekinthető
táblázatok készítése.
Adatbázis-kezelés
Az
adat, adathalmaz, adatállomány, adatbázis fogalmak biztos használata; egy
relációs adatbázis alapszintű kezelése. Az adatbázissal szembeni követelmények;
adattábla, rekord, mező, kapcsolómező, kulcsmező jellemzők és az állomány
fogalmak alkalmazása; ezek egymáshoz való viszonyának megértése. Mindennapi
életünkkel kapcsolatos egyszerű adatállomány tervezése, a szerkezet definiálása,
létesítése és feltöltése néhány adattal. Adatok módosítása, törlése. Adatbázis-rendezés,
-keresés, -megjelenítés; adatbázis-lekérdezés, kinyomtatás. Az adatbázis
védelme. Hozzáférés egy adatbázishoz. Az adatbázis-karbantartás fontosságának
érzékeltetése.
Könyvtárhasználat
Tájékozódás
a középiskolai könyvtár tér- és állományszerkezetében. Újabb könyvtártípusok
megismerése látogatással, (tanulmányi kirándulás) vagy közvetett források
segítségével. A tanult dokumentumok rendszerezése információs értékük szerint.
Információkeresés hagyományos és számítógépes forrásokból. Keresés formai
és tartalmi szempontok szerint hagyományos és számítógépes katalógusokban,
egyéb adatbázisokban. Keresés országos könyvtárak katalógusaiban az Interneten.
Közhasznú információk keresése hagyományos és elektronikus tájékoztató
forrásokban (pl. kirándulás útvonalának, programjának megtervezése). Szelektív
irodalomgyűjtés és bibliográfia készítése számítógépes adatbázisok felhasználásával
különböző témákhoz, tantárgyi feladatokhoz.
TÉMAKÖRÖK
|
TARTALMAK
|
Az informatika alapjai
|
Hardvereszközök
fajtái és jellemzőik. Neumann-elvű és más számítógépek. Analóg és digitális
jelek. Jelhalmazok adattartalma. Logikai műveletek és kapuk.
|
Az operációs rendszer
használata
|
Állományműveletek:
keresés, mozgatás, másolás, létrehozás, nyomtatás, törlés, átnevezés, jellemzők
beállítása. Biztonsági másolat készítése. Törölt állományok visszaállítása.
Tömörített állomány létrehozása, bővítése. Az operációs rendszer néhány
jellemzője. Alkalmazás telepítése installációs anyagról. A regisztrálás
folyamata. Több program összehangolt alkalmazása.
|
Kommunikáció hálózaton
|
Az
iskolai hálózat vázlatos felépítése. Iskolai szolgáltatások és számítógépek
használati rendje. Az iskolai azonosító képzési szabálya és használata.
Saját e-mail cím. Elektronikus levelezés funkcióinak használata: levelek
csoportosítása, szűrése. Levelezési listák és hírcsoportok. Az FTP bemutatása.
Részletes keresés kulcsszavas keresőkkel.
|
Algoritmusok és
adatok
|
Algoritmusok
készítése, leírása algoritmus-leíró nyelven: adatgyűjtési és feldolgozási
algoritmusok. Algoritmusok kódolása a számítógép számára érthető egyszerű
programozási nyelven. A programkészítés lépései: feladat-meghatározás,
tervezés, kódolás, kipróbálás. Elemi és összetett adatok, karakterek, egész
és valós számok, logikai értékek, tömbök.
|
Dokumentumkészítés
számítógéppel
|
A
szöveg-, illetve képszerkesztő programok fejlett szolgáltatásai. Digitális
képek alkalmazása. Objektum, táblázat beillesztése. A szöveg formázásának
lehetőségei: a fejléc-lábléc, az oldalszámozás, a lábjegyzet; hasábok kialakítása.
Dokumentumok készítése minta és feladat alapján. Típusdokumentumok. Web-oldal
készítése Web-szerkesztővel: szöveg, kép, link bevitele. Formázási lehetőségek.
Hálózati dokumentumok szerkezete. Multimédia-prezentáció. A prezentáció
készítésének menete.
|
Táblázatkezelés
|
A
táblázatkezelés alapfunkciói és fogalmai. Függvények, képletek. Adattípusok,
adatmegjelenítési formák, formázási lehetőségek, adatmódosítás. A diagram
fogalma, összefüggés függvények és diagramok között. Diagramfajták. Problémamegoldás
táblázatkezelővel.
|
Adatbázis-kezelés
|
Keresési
és lekérdezési feladatok. Adatállományok. Az adatbázis karbantartása.
|
Könyvtárhasználat
|
Könyvtárismeret:
raktári rend, állományrészek, könyvtártípusok, könyvtári rendszer. Dokumentumtípusok:
nyomtatott és nem nyomtatott dokumentumok. Tájékoztató eszközök: kézikönyvtár,
információkereső nyelvek, katalógusok, számítógépes adatbázisok. Könyvtári
és egyéb információs rendszerek. A közhasznú tájékozódás forrásai, eszközei
(Internet, pályaválasztási tanácsadó, telefonkönyv, menetrend, katalógusok
stb.). Bibliográfia: rejtett, illetve ajánló bibliográfia.
|
A
továbbhaladás feltételei
A
tanuló tudjon alapvető állományműveleteket végezni a számítógépen. Használja
a helyi és a távhálózati kommunikációs lehetőségeket. Önállóan tudjon dokumentumot
tervezni és megszerkeszteni. Tudjon műveleteket táblázatban végezni, és
összefüggéseket diagramban megjeleníteni. A tanuló tudjon egyszerű logikai
feladatokat megoldani. Tudja értelmezni alapvető algoritmusok működését
és alkalmazza őket. Tudjon néhány diából álló bemutatót készíteni. Tudjon
információt keresni, megjeleníteni egyszerű adatbázisban.
Legyen
képes tájékozódni a középiskolai könyvtár tér- és állományszerkezetében.
Tudjon forrásokat keresni a könyvtár katalógusaiban. Ismerje a könyvtártípusokat.
Legyen képes információt keresni hagyományos és számítógépes forrásokból.
Tudjon információjegyzéket készíteni a megtalált forrásokról. Ismerje és
kövesse a forrásfelhasználás szabályait és etikai normáit. Tudjon tájékozódni
a közhasznú információs forrásokban.
A középiskolában az ismeretszerzés döntően induktív módon történik. A tanulók tudásának és absztrakciós képességének fejlődésével azonban mód nyílik a természettudományos ismeretszerzés másik módszerének, a dedukciónak a megismertetésére is. Az ismert törvényekből kiindulva, következtetésekkel /a fizikában általában matematikai, gyakran számítógépes módszerekkel / jutunk új ismeretekhez, amelyeket azután, ha szükséges, kísérletileg is igazolunk.
*
Ismerje a számítógép által kínált lehetőségeket a fizika tudományában és a fizika tanulásában. Tudja, hogy a számítógépek hatékonyan segítik a fizikai méréseket, nagymértékben növelik a mért adatok mennyiségét és pontosságát, segítik az adatok gyors feldolgozását. Számítógépes szimulációs programok, gépi matematikai módszerek segítséget kínálnak a bonyolult fizikai folyamatok értelmezéséhez, szemléltetéséhez. A számítógépek oktatóprogramokkal, animációs és szemléltető programokkal, multimédiás szakanyagokkal segítik a fizika tanulását. A tanuló szerezzen alapvető jártasságot számítógépes oktatóprogramok, multimédiás oktatóanyagok használatában.
*
A fizikai információk megszerzésére, az ismeretek önálló bővítésre gazdag lehetőséget kínál a számítógépes világháló. Az Interneten tudományos információk, adatok, fizikai ismeretterjesztő anyagok, érdekességek éppúgy megtalálhatók, mint a fizika tanulását segítő segédanyagok. A gimnáziumi tanulmányok során a tanulóknak meg kell ismerniük az Interneten történő információkeresés lehetőségét és technikáját.
*
Tájékozódás az iskolai könyvtárban a fizikával kapcsolatos ismerethordozókról (kézikönyvek, lexikonok, segédkönyvek, kísérletgyűjtemények, ismeretterjesztő folyóiratok, tehetséggondozó szakanyagok, folyóiratok)
Ezek célirányos használata tanári útmutatás szerint. A tananyaghoz kapcsolódó kiegészítő anyagok keresése a számítógépes világhálón tanári útmutatás alapján.
*
Szimulációs PC-programok alkalmazása a kinetikus gázelmélet illusztrálására.
*
Kiegészítő anyagok gyűjtése könyvtári és a számítógépes hálózati források felhasználásával.
*
Számítógépes szimulációs és szemléltető programok felhasználása a modern fizika közvetlenül nem demonstrálható jelenségeinek megértetéséhez.
*
Kitekintés az aktuális kutatások irányába az űrkutatás témaköréhez kapcsolódóan (ismeretterjesztő Internet-anyagok felhasználásával)
Ismeretszerzés
és alkalmazás
Szerezzenek alapos jártasságot a diákok a nyomtatott, sugárzott és digitális média kritikus használatában. Nyelvi, kommunikációs, számítástechnikai ismereteiket és a helyi audiovizuális lehetőségeket kiaknázva legyenek képesek tudományos igényű előadás tartására, tanulmány megírására.
*
A számítástechnikában elsajátított ismeretek (pl. Internet, levelező, szövegszerkesztő, függvény- és diagramszerkesztő, táblázatkezelő vagy grafikai programok használata) alkalmazása az információszerzés, -feldolgozás és -átadás folyamán. Távolsági kommunikációs technikák (elektronikus levelezés, telefon, fax) szakszerű használata.
A középiskolában a tanulóknak képesnek kell lenniük együttműködni másokkal. Alkalmazzák a kommunikációs, a gondolkodási és a gyakorlati képességeket (adatok értelmezése és feldolgozása, problémák felismerése és megoldása, általános törvényszerűségek felismerése, ítéletalkotás). Legyenek képesek a speciális információhordozók (tematikus és különböző méretarányú térképek, szak- és ismeretterjesztő irodalom, folyóiratok, statisztikai kiadványok, lexikonok, almanachok, CD-ROM, Internet, kiállítások, filmek) használatára.
Önművelés
Fontos
feladat az életkori sajátosságoknak megfelelő tanulási módszerek tudatosítása.
A tanulók legyenek képesek korszerű könyvtár- és informatikai ismeretek
birtokában - kotta, szakkönyv, szótár, lexikon, hangzó anyag, CD (CD-ROM)
felhasználásával - részfeladatok önálló feldolgozására.
*
Öntevékeny tanulói munka: könyvtárhasználati adatgyűjtés, képanyaggyűjtés, videó, CD-, egyéb oktatóanyagok használata.
A
tanulást, munkát segítő képességfejlesztés
Gondolatok áttekinthetővé, szemléletessé tétele, valamint a vizuális információk megértése a tanulásban, a munkában és a mindennapi életben. A vizuális kultúra tantárgy feladata e módszerek átadása, továbbá a vizuális információforrások (pl. könyvtár, képtár, Internet) célszerű használatának megtanítása.
Tájékozottság a vizuális kommunikáció szerepéről, médiumairól, képesség az általuk közvetített információk kritikus befogadására. Az ismeretszerzés közvetett forrásainak (könyvtár, CD, Internet) értő használata.
Gazdasági szövegek olvasása. Grafikonok, táblák elemzése. Vita gazdasági problémák megoldási lehetőségeiről. Önálló forrásgyűjtés gazdasági témákban. Gazdasági tevékenységek tervezése. Szituációs játékok (pl. felvételi elbeszélgetés, értékesítés). Rövidfilmek elemzése. Internetről céginformációk, pénzügyi információk, tőzsdehírek gyűjtése.
*
Információ és társadalom
A tanulás és a tapasztalatszerzés, a személyközi érintkezés átalakulása az informatikai és távközlési rendszerek hatására. A tudás fogalmának változásai. Tudás és teljesítmény. A szakértelem szerepe és a specializáció veszélyei.
*
A technológiai-gazdasági
fejlődés hatása a mindennapi életre
A munka világának átalakulása. Munkába lépés, pályaválasztás, munkavállalói stratégiák a mai gazdaságban. A hatékonyságelv és a gazdasági világverseny következményei. Az elgépiesedés és az elszemélytelenedés kockázata. A munkanélküliség kérdése. A társadalmi tér átalakulása a közlekedési és a távközlési technológia fejlődésének hatására. A sebesség kérdése.
*
Projektmunka: az órakeretet meghaladó, és hosszabb időszakra (3-6 hét) kiadott, gyakran több lehetőség alapján választható egyéni vagy kiscsoportos feladatok, tevékenységi formák (pl. kutatás, adatok, tények, információk összegyűjtése, rendszerezése és feldolgozása - sajtóanyagokra, moziműsorokra, rádió és televízió műsorokra, Web lapokra, reklámkampányokra vonatkozóan, esettanulmány készítése, forgatókönyv készítése fotó ill. videoetűd készítése, interjú és riport készítése, filmelőzetes megtervezése ill. elkészítése, logó ill. címlaptervezés, munkanapló készítése).
*
Az új médiumok közlésformái. Multimédia és Internet. Szövegformálás, -választás és -befogadás a linearitás és a szövegek hierarchiájának eltűnésével.
*
Részvétel a hálózati kommunikációban, multimédia-eszközök használatának begyakorlása.
*
A mozitól
a televízióig. A társadalmi nyilvánosság átalakulása a technikai tömegkommunikációs
rendszerek hatására. Különbségek és összefüggések a nyomtatott sajtó, a
rádió, a televízió és a hálózati kommunikáció között. A másolat
az igazi: a média virtuális valósága.
*
Interaktív média: Multimédia, Internet – közlés, kapcsolat és tájékozódás a hálózati kommunikációban. Az információ kultusza. Ismeret, tudás, műveltség.
Magyar nyelv és irodalom, történelem és állampolgári ismeretek, társadalomismeret és etika, idegen nyelvek, matematika, informatika, fizika, biológia, kémia, földünk és környezetünk, ének-zene, rajz és vizuális kultúra, testnevelés és sport
A tanításnak hiteles kérdések és válaszok megfogalmazásával kell reagálnia a diákok mindennapi életvilágára. Így például azzal is számolnia kell, hogy az elektronikus információhordozók, a műholdas televíziózás, a videokultúra térhódításának közegében működik. E kihívás még előre nem látható erővel hat a könyv kulturális, információhordozó és szellemi jelentőségére. Tudnia kell azt is, hogy az ifjúsági szubkultúrán belül a zenének és a mozgóképi művészeteknek nagy szerepük van; de azt is figyelembe kell vennie, hogy a kulturális hátrány, a szegénység és az élményhiány mint nyelvi deficit jelentkezik az iskolában, a nyelvi manipulációt és az információ szabadságát egyaránt megtapasztalja az érintett korosztály.
*
Szorosan összefügg ezzel a rendszeres könyvtári munka, a különféle információhordozók használata, annak a képességnek elsajátítása, hogy kellő problémaérzékenységgel, kreativitással és önállósággal igazodjanak el az információk világában, értelmesen és értékteremtően tudjanak élni az önképzés szertágazó lehetőségeivel.
*
*
Könyv- és könyvtárhasználat
Témafeldolgozás különböző - verbális és audiovizuális elektronikus és digitális információhordozók felhasználásával.
*
Az önálló adatgyűjtés módszereinek kiegészítése a könyvtári katalógusok, bibliográfiák használata mellett a számítógépes adatbázisokkal, az Internet kínálta lehetőségekkel. A megfelelő információk kiválasztása, rendszerezése, egyszerűbb bibliográfia, forrásjegyzék összeállítása. Az információfeldolgozás, az idézés technikai szabályainak és etikai normáinak ismerete és alkalmazása.
*
Könyv- és könyvtárhasználat
Könyvtári katalógusok, számítógépes adatbázisok, Internet szerepe az információszerzésben, témák feldolgozásában. A forráshasználat etikai normái és formai kötöttségei.
*
Tematikus tájékozódás nyomtatott és elektronikus ismeretterjesztő információforrásokban (például irodalmi adatbázisok, CD-ROM, magyar elektronikus könyvtár), irodalmi és más kérdések megvitatásához információk kiválasztása és újrarendezése.
*
Tájékozódás kézikönyvekben, az ismeretterjesztő folyóiratok repertóriumaiban és az Internet valamely magyar nyelvű keresőprogramjában.
*
Ábra készítése a tankönyv, a munkafüzet, szakirodalom felhasználásával, az összefüggések és a lexikai adatok kapcsolatának bemutatásával. Adatsorok számítógépes rendezése és bemutatása grafikonokon, diagramokon és táblázatokon (pl. népesség adatok, termelési mutatók, fegyverkezés stb.)
*
Szakirodalom (könyvek, folyóiratok) felhasználásával kisebb előadás készítése. Egy téma bemutatása többféle módszer (élőszó, térkép, kép, filmrészlet, tárgyak, számítógép stb.) ötvözésével
*
A tananyag különböző fejezeteiben a számításoknál fontos a zsebszámológép, a számítógép biztos használata, a számítógép alkalmazása.
*
A logikus gondolkodás a problémamegoldásban, az algoritmikus eljárások során és az alkalmazásokban egyaránt lényeges. A matematika különböző területein néhány lépéses algoritmus készítése az informatika tanulmányozásához is fontos.
*
A gyakorlati számítások során alkalmazott újabb ismeretek egyre fontosabbá teszik az elektronikus eszközök célszerű használatát.
*
Nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a matematika a kultúrtörténet része. Komoly motiváció lehet tanításunkban a matematikatörténet egy-egy mozzanatának megismertetése, a máig meg nem oldott egyszerűnek tűnő matematikai sejtések megfogalmazása, nagy matematikusok élete, munkássága. Ehhez segítséget ad a könyvtár és az Internet használata is.
*
Matematikatörténeti vonatkozások megismerése (könyvtár- és Internethasználat).
*
Számítógép használata a függvényvizsgálatokban és a transzformációkban.
*
A matematika gyakorlati felhasználása. A zsebszámológép és a számítógép alkalmazása. Az eredmények realitásának és pontosságának eldöntése.
*
A számítógép alkalmazása statisztikai adatok, illetve véletlen jelenségek vizsgálatára.
Könyvtári ismerethordozók (szaklexikonok, képlet- és táblázatgyűjtemények, segédkönyvek, ismeretterjesztő kiadványok) használata, a tananyagot kiegészítő ismeretek megszerzésére. A számítógépes oktató és szimulációs programok, multimédiás szakanyagok használata. Az Internet használata a tananyagot kiegészítő információk megszerzésére, tanári irányítással
A középiskolában a tanulóknak képesnek kell lenniük együttműködni másokkal. Alkalmazzák a kommunikációs, a gondolkodási és a gyakorlati képességeket (adatok értelmezése és feldolgozása, problémák felismerése és megoldása, általános törvényszerűségek felismerése, ítéletalkotás). Legyenek képesek a speciális információhordozók (tematikus és különböző méretarányú térképek, szak- és ismeretterjesztő irodalom, folyóiratok, statisztikai kiadványok, lexikonok, almanachok, CD-ROM, Internet, kiállítások, filmek) használatára.
Törekedjünk arra, hogy a tanuló ismeretszerzési tevékenységében tudja használni a nyomtatott, illetve az elektronikus információhordozókat, értse a szellemi fejlettségének megfelelő szintű biológiai ismeretterjesztő könyvek, cikkek, különböző elektronikus médiumok biológiával kapcsolatos információit.
A tantárgyi koncentráció egymást erősítő hatása eredményeként a 10. évfolyam végére színvonalas szóbeli és írásbeli szövegalkotásra képesek. Ki kell használni, hogy ezeket a tevékenységeket szívesen és nagy hozzáértéssel végzik számítógép segítségével.
*
Ismeretszerzési,
-feldolgozási és alkalmazási képességek
Szerezzenek jártasságot a diákok a nyomtatott, sugárzott és digitális média kritikus használatában. Nyelvi, kommunikációs, számítástechnikai ismereteiket és a helyi audiovizuális lehetőségeket kiaknázva legyenek képesek előadás tartására, tanulmány megírására.
*
Ismeretek gyűjtése szakkönyvekből, folyóiratokból, a napi sajtóból és az elektronikus médiából. A megfigyeléssel, méréssel és a szakirodalomból összegyűjtött információk összehasonlítása. A világ kémiai hátterű aktuális eseményeinek, híreinek (pl. balesetek, katasztrófák, tudományos és technikai sikerek) rendszeres megbeszélése. Az új eseményekről megjelenő hírek követése, összekapcsolása, összehasonlítása és értékelése. Rendszerezést igénylő feladatok önálló elvégzése. Információk megjelenítése vonalas felosztások, táblázatok, diagramok, grafikonok, ábrák, rajzok formájában, és ezek értelmezése, használata. A verbális és a képi információk egymásba alakítása. A számítástechnikai készségek és az elérhető programok adta lehetőségek alkalmazása a fenti tevékenységekben.
Az
egyén alapvető érdeke, hogy időben hozzájusson a munkájához és élete alakításához
szükséges információkhoz, képes legyen azokat céljának megfelelően feldolgozni
és alkalmazni. Az iskola feladata felkészíteni a tanulókat a megfelelő
információszerzési, feldolgozási és átadási technikákra, valamint megismertetni
velük az információkezelés jogi és etikai szabályait. Ennek leghatékonyabb
módját a több évig tanult informatika tantárgy és az iskolai élet egészét
átható informatikai nevelés biztosíthatja.
A
számítástechnika – beleértve a multimédia- és az Internet-használatot is
– a könyvtárhasználattal együtt alkotja az informatika tantárgy legfontosabb
területeit.
A
tantárgy célja felkelteni és folyamatosan ébren tartani a
tanulók érdeklődését az informatika iránt, megismertetni eszközeit, módszereit
és fogalmait, amelyek lehetővé teszik a tanulók helyes informatikai szemléletének
kialakítását. Az informatikai nevelés amennyiben logikusan gondolkodni,
problémákat megoldani, alkotni tanít, és praktikus alkalmazói tudást, készséget
és képességet kíván kialakítani, korszerű (számítógépes) informatikai eszközök
alkalmazásával, felkészít a munkára, a mindennapi életre, és valamennyi
tantárgy tanulását segíti. Az informatikai nevelés célja annak megmutatása,
hogy az információs és kommunikációs technológiák gyors fejlődése a társadalmat
átalakítja, kialakulóban van az információs társadalom, amelyben
élni és dolgozni kell. Cél, hogy a tanuló érezze: képes bekapcsolódni az
egész világra kiterjedő információs társadalomba.
Ezen
a gyorsan változó, fejlődő területen különösen fontos, hogy a tanulókban
kialakuljon informatikai ismereteik folyamatos megújításának igénye.
Az
új eszközök közül sokoldalúságával kiemelkedik a számítógép, amely újszerű
probléma-megoldási lehetőségeket biztosít, hálózatba kapcsolva pedig újfajta
kommunikációs lehetőségeket nyújt, (például Web, csevegés, e-mail, levelezési
listák, FTP). Történelmi jelentősége az íráshoz mérhető.
A
számítástechnika oktatásának fő célkitűzései
-
Korszerű alkalmazói készség kialakítása:
a tanulók képesek legyenek arra, hogy a számítógépeket és az informatikai
eszközöket célszerűen használják.
-
Az algoritmikus gondolkodás fejlesztése:
a matematikához hasonló gondolkodásfejlesztő szerep, amely nemcsak az iskolában,
hanem a hétköznapi életben is alapvető fontosságú.
-
Önálló munkára nevelés, differenciált tanulás:
a számítógép, mint interaktív eszköz lehetőséget teremt az egyéni ütemű
tanulásra és a pontos, kitartó, fegyelmezett munkára.
-
Együttműködésre nevelés, csoportmunka:
nagyobb számítógépes feladatok megoldása megköveteli a csoportmunkát, feladatok
részekre osztását, a másokkal való kapcsolattartást, tervszerű, összehangolt
munkát.
-
Alkotó munkára nevelés: akár táblázatot
készítünk a számítógéppel, akár szöveges dokumentumot, a végeredmény egy
új produktum lesz.
-
Az informatika társadalomban játszott szerepének felismertetése:
az informatika rohamos fejlődése az egész társadalmat gyökeresen átalakítja,
s ebben az állandóan változó világban otthon kell éreznie magát a tanulónak.
-
Az informatikai ismeretek rendszeres alkalmazása:
az iskolai élet eseményeihez vagy a tantárgyakhoz kapcsolódó feladatok
megoldására a tanulók használjanak informatikai eszközöket (dolgozat, előadás,
bemutatás, tantárgyi feladatmegoldás, szervezés, tanulás).
-
Az informatika etikai és jogi szabályainak megismertetése:
tudatosítani kell a tanulókban az információszerzés, -feldolgozás és -felhasználás
etikai és jogi szabályait.
-
Az esztétikai készség fejlesztése:
igény és készség a számítógépes produktum esztétikus formájának kialakítására.
A
könyvtárhasználat oktatásának célkitűzései
-
Felkészítés az információs társadalom kihívásainak fogadására:
az információszerzés bővülő lehetőségeinek felhasználására, az információk
elérésére, kritikus szelekciójára, feldolgozására és a folyamat értékelésére.
-
A könyvtárra alapozott önművelés képességének kialakítása,
fejlesztése a könyvtári információs rendszer lehetőségeinek felhasználásával.
-
A forrásokat komplex és alkotó módon alkalmazó tanulási technikák és módszerek
kifejlesztése. Az iskolai és más típusú könyvtárak, könyvtári források,
eszközök megismertetésével, valamint a velük végzett tevékenységek elsajátíttatásával
tudatos, biztos használói magatartás kialakítása.
-
A könyvtárhasználati tudás eszközjellegű beépítése
a tanulók tantárgyi képzéséhez, iskolai fejlődéséhez és a mindennapi problémák
megoldásához szükséges információszerzésbe és -feldolgozásba.
-
A forrásfelhasználás etikai szabályainak elsajátíttatása
és a normakövetés követelményének elfogadtatása. A különböző társadalmi
szerepekbe beilleszkedni, azokat szükség szerint változtatni, és bennük
hasznosan tevékenykedni tudó személyek nevelése.
Különféle
formákban tudjon információt megjeleníteni; legyen képes a különböző formákban
megjelenő információt felismerni, a megszerzett információit kiértékelni
és felhasználni. Sajátítsa el az önálló tájékozódás, ismeretszerzés alapjait.
Szerezzen jártasságot a könyv- és médiatár, az Internet használatában;
a folyóiratok, lexikonok kézikönyvek, szakkönyvek, a különböző multimédia
és hipermédia oktatási anyagok alkalmazásában.
Legyen
képes a számítógéppel való interaktív kapcsolattartásra, tudja alkalmazni
az operációs rendszer és a segédprogramok legfontosabb szolgáltatásait.
Tartsa be a program- és adatvédelem szabályait.
Tudja
önállóan használni a hálózatot és annak alapszolgáltatásait. Tudjon kapcsolatot
teremteni másokkal a hálózat révén, tudjon magáról, környezetéről adatokat
közölni hálózati úton és formában, tudjon adatokat megkeresni, elérni a
hálózati szolgáltatások alkalmazásával.
Ismerje
a legalapvetőbb dokumentumformákat, ezeket minta alapján legyen képes előállítani,
legyen igénye a mondanivaló lényegét tükröző esztétikus külalak kialakítására,
különböző formában való megjelenítésére.
Legyen
képes az adott probléma megoldásához kiválasztani az általa ismert módszerek,
eszközök és alkalmazások közül a megfelelőt.
Ismerje
fel és legyen képes különféle formákban megfogalmazni a környezetében előforduló
tevékenységek algoritmizálható részleteit. Egyszerű feladat megoldásához
legyen képes algoritmusokat tervezni és megvalósítani.
Ismerje
meg alkalmazásokon keresztül a szabályozó eszközök hatását. Legyen tudomása
az intelligens eszközökről (szoftver és hardver) és növekvő jelentőségükről.
Tudjon
keresni nyilvántartásokban kézzel, adatbázisokban egyszerű keresővel. Legyen
képes értelmezni a programok által szolgáltatott válaszokat. Ismerje fel
az adatok közötti összefüggéseket.
Ismerje
meg az informatika társadalmi jelentőségét, szerepét, a programok használatának
jogi és etikai alapjait. Értékelje a magyar tudósok szerepét, tevékenységét
a világ informatikai kultúrájának fejlődésében.
Legyen
tudatában az öncélú és túlzott informatikai eszközhasználat egészségkárosító,
személyiségromboló hatásának (pl. a számítógép-függőség videojáték-függőség
problémái).
Tájékozódjon
arról, milyen szerepük van az informatikai eszközöknek az iskola szakmai
irányultságának megfelelő szakmákban.
Ismerje
meg és igényelje a könyvtárak szolgáltatásait. Rendszeres, sokoldalú könyvtári
tevékenységével alakuljon ki biztos használói magatartása.
Legyen
tisztában a különböző dokumentumtípusok (hagyományos és legújabb technológiákon
alapuló ismerethordozók), tömegkommunikációs és hálózaton elérhető források
sajátos közlésmódjával, információs és esztétikai értékével.
Tanulmányaihoz
érdeklődése szerint tudja szelektálni a különböző információs forrásokat.
Az
iskolai és a mindennapi problémahelyzeteknek megfelelően tudja kiválasztani
a megoldást kínáló könyvtári tájékoztató segédleteket (kézikönyvtár, a
könyvtári katalógusok, bibliográfiai adatbázisok), és legyen képes információhordozókat,
információkat keresni belőlük.
Legyen
képes feladatához a probléma és az ismeretkör jellegének megfelelő könyvtártípust,
tájékoztató eszközt, dokumentumtípust kiválasztani. Tudja alkalmazni a
szelektív adatgyűjtés teljes műveletsorát, tudjon forrásjegyzéket készíteni.
Tudjon
feladata megoldásáról beszámolni a különböző forrásokból szerzett információk
elemezése és rendszerezése alapján. Munkája közben tegyen eleget a forrásfelhasználással
kapcsolatos etikai követelményeknek.
Értse
meg a különböző könyvtártípusok szerepét az önművelésben, a felsőfokú tanulmányokban,
a szakmai ismeretszerzésben, a közhasznú tájékozódásban és igénybe tudja
venni szolgáltatásaikat.
Ismerje
a korszerű technológiákon alapuló könyvtári ismerethordozókból, adatbázisokból,
számítógépes hálózatokból való információszerzés lehetőségét, módját, szükségleteinek
és érdekeinek megfelelően tudja azokat használni.
9.
évfolyam
Évi
óraszám: 37
A
személyi számítógép ismertebb perifériáinak gyakorlott kezelése; beszámoló
készítése a kereskedelemben kapható új perifériákról; fontosabb jellemzőik
bemutatása és értelmezése; a Neumann-elvű számítógépek felépítésének és
működésének bemutatása.
Operációs
rendszer használata
Az
állományműveletek önálló elvégzése. Kiválasztott állományokról biztonsági
másolat készítése. Tömörített állományok létrehozása és kicsomagolása.
Az operációs rendszer néhány alkalmazói szempontból fontos jellemzőjének
beállítása, változtatása.
Kommunikáció
hálózaton
Az
(új) intézményben kapott azonosító és a jelszó önálló használata. Saját
e-mail cím létrehozása (rendszergazda) és használata. Egy levelező program
funkcióinak használata: levéljellemzők beállítása, szűrés tárgy, feladó
és tartalom szerint, elküldött és kapott levelek rendezése, válogatás,
selejtezés levelek között. Összetett keresési feladatok megoldása, valamint
egy kapott témakörrel foglalkozó Web helyek tárolása (pl. könyvjelzőként).
Dokumentumkészítés
számítógéppel
Többféle
formázási megoldást tartalmazó dokumentumok készítése minta alapján, illetve
feladatleírás alapján. Típusdokumentumok elkészítése. Kiselőadás, esszé,
újságoldal dokumentum elkészítése (képekkel, táblázatokkal, diagramokkal,
például környezetvédelmi vagy informatikai témáról). Dokumentumok mentése,
konvertálása különböző formátumokban.
Táblázatkezelés
A
táblázatokban szereplő adatok típusának felismerése, alapvető adattípusok
használata; az adatok többféle megjelenítési formájának gyakorlása; egyszerű
matematikai műveletek, képletek, beépített függvények önálló használata.
A függvényhivatkozások másolása. Egy táblázatkezelő program felhasználása.
Táblázatkezelő alkalmazása tantárgyi feladatok megoldásában. Diagramok
készítése a problémához igazodva. Adatok összefüggésének megjelenítése
diagramon. A megfelelő diagramtípus kiválasztása. A táblázat önálló megtervezése
szöveges feladat alapján. Esztétikus, jól áttekinthető táblázatok készítése.
Könyvtárhasználat
Tájékozódás
a középiskolai könyvtár tér- és állományszerkezetében. Újabb könyvtártípusok
megismerése látogatással (tanulmányi kirándulás) vagy közvetett források
segítségével. A tanult dokumentumok rendszerezése információs értékük szerint.
Információkeresés hagyományos és számítógépes forrásokból. Keresés formai
és tartalmi szempontok szerint hagyományos és számítógépes katalógusokban,
egyéb adatbázisokban.
TÉMAKÖRÖK
|
TARTALMAK
|
Az informatika alapjai
|
Hardvereszközök
fajtái és jellemzőik. Neumann-elvű számítógépek.
|
Az operációs rendszer
használata
|
Állományműveletek:
keresés, mozgatás, másolás, létrehozás, nyomtatás, törlés, átnevezés. Biztonsági
másolat készítése. Törölt állományok visszaállítása. Tömörített állomány
létrehozása, bővítése. Az operációs rendszer néhány jellemzője.
|
Kommunikáció hálózaton
|
Az
iskolai hálózat vázlatos felépítése. Iskolai szolgáltatások és számítógépek
használati rendje. Az iskolai azonosító használata. Saját e-mail cím. Elektronikus
levelezés haladó funkcióinak használata: levelek csoportosítása, szűrése.
Levelezési listák és hírcsoportok. Részletes keresés kulcsszavas keresőkkel.
|
Dokumentumkészítés
számítógéppel
|
A
szöveg-, illetve képszerkesztő programok fejlett szolgáltatásai. Digitális
képek alkalmazása. Objektum, táblázat beillesztése. A szöveg formázásának
lehetőségei: a fejléc-lábléc, az oldalszámozás, a lábjegyzet, felsorolás.
Tabulátorok és felsorolás használata. A szöveg átrendezése, keresés, csere,
helyesírás-ellenőrzés. Dokumentumok készítése minta és feladatleírás alapján.
Típusdokumentumok.
|
Táblázatkezelés
|
A
táblázatkezelés alapfunkciói és fogalmai. Függvények, képletek. Adattípusok,
adatmegjelenítési formák, formázási lehetőségek. Adatmódosítás. A diagram,
fogalma, összefüggés függvények és diagramok között. Diagramfajták.
|
A könyvtárhasználat
|
Könyvtárismeret:
raktári rend, állományrészek. Könyvtártípusok, könyvtári rendszer. Dokumentumtípusok:
nyomtatott és nem nyomtatott dokumentumok. Tájékoztató eszközök: kézikönyvtár,
információkereső nyelvek, katalógusok, számítógépes adatbázisok.
|
10.
évfolyam
Évi
óraszám: 37
Az
analóg és a digitális jel különbözőségének megértése; analóg jel digitalizálása.
Különféle jelek, jelsorozatok adatmennyiségének számítása. Logikai alapműveletek
használata feladatokban; logikai műveletek modellezése.
Operációs
rendszer
Egy
alkalmazás önálló installálása a használt környezetben, hardverkörnyezeti
jellemzők beállítása, nyomtató jellemzőinek módosítása. Háttértár töredék
mentesítése, megbízhatóságának ellenőrzése. Informatikai eszközök és szoftverek
etikus használata.
Dokumentumkészítés
számítógéppel
Prezentáció
készítése. Önálló multimédia-bemutató elkészítése és vetítése.(Ajánlott
témák: etika, egészségnevelés, kommunikáció, az informatika jövője). Web-lap
szerkesztése.
Adatbázis-kezelés
Az
adat, adathalmaz, adatállomány, adatbázis fogalmak biztos használata; egy
relációs adatbázis alapszintű kezelése. Az adatbázissal szembeni követelmények;
adattábla, rekord, mező, kapcsolómező, kulcsmező jellemzők és állomány
fogalmak alkalmazása; ezek egymáshoz való viszonyának megértése. Adatok
módosítása, törlése. Adatbázis-rendezés, -keresés, -megjelenítés; adatbázis-lekérdezés,
kinyomtatás. Az adatbázis védelme. Hozzáférés egy adatbázishoz.
Könyvtárhasználat
Keresés
országos könyvtárak katalógusaiban az Interneten. Közhasznú információk
keresése hagyományos és elektronikus tájékoztató forrásokban (pl. kirándulás
útvonalának, programjának megtervezése). Szelektív irodalomgyűjtés és bibliográfia
készítése számítógépes adatbázisok felhasználásával.
TÉMAKÖRÖK
|
TARTALMAK
|
Az informatika alapjai
|
Analóg
és digitális jelek. Jelhalmazok adatmennyisége. Logikai műveletek. A számítógépes
irányítás formái.
|
Az operációs rendszer
használata
|
Alkalmazás
telepítése installációs anyagról. A regisztrálás folyamata. Segédprogramok
használata. Több program összehangolt alkalmazása.
|
Dokumentumkészítés
számítógéppel
|
A
prezentáció készítésének menete. Multimédia-prezentáció. Web-lap készítése.
Szöveg, kép, ugrópont bevitele. Formázási lehetőségek. A hálózati dokumentumok
szerkezete.
|
Adatbázis-kezelés
|
Keresési
és lekérdezési feladatok. Az adatbázis karbantartása.
|
Könyvtárhasználat
|
Könyvtári
és egyéb információs rendszerek. A közhasznú tájékozódás forrásai, eszközei
(Internet, pályaválasztási tanácsadó, telefonkönyv, menetrend, katalógusok
stb.). Bibliográfia: rejtett, illetve ajánló bibliográfia.
|
Magyar nyelv és irodalom, történelem és állampolgári ismeretek, idegen nyelvek, matematika, informatika, természetismeret/egészségtan, ének-zene, rajz és vizuális kultúra, testnevelés és sport.
A tanulási képesség fejlesztése mindenekelőtt az ismeretfeldolgozási technikák megismertetését és gyakoroltatását jelenti. Ez az egész iskola együttes feladata, de természetesen kiemelt szerepet kap az anyanyelvi, irodalmi, kommunikációs nevelésben is. Idetartoznak a jegyzetelés, a könyvtári anyaggyűjtés, illetve az olyan szöveg-feldolgozási technikák, mint a vázlatkészítés és a lényegkiemelés. Mindez a számítógép korában természetesen kapcsolódik össze a számítógépes szövegszerkesztés gyakoroltatásával. Külön figyelmet kell szentelni a vizuális információ értelmezésének fejlesztésére. Az alapvető könyvtárhasználati ismeretek elsajátíttatása mellett a szakiskolás diákoknak is személyes gyakorlati tapasztalatot kell szerezniük a számítógépes információforrások kezeléséről.
*
Alapismeretek a könyvtárak számítógépes nyilvántartásáról, illetve a számítógépes keresőprogramokról.
Helyes
tanulási szokások fejlesztése
A gyakorlati számításokat zsebszámológéppel (számítógéppel) végzik a tanulók. El kell érnünk, hogy a becslés, kerekítés alkalmazásával reális eredményeket fogadjanak el, a feladatmegoldások helyességét más módokon is ellenőrizzék.
*
A valószínűség becslése és kiszámítása konkrét, egyszerű esetekben (számítógéppel is).
Célok
és feladatok
Az
egyén alapvető érdeke, hogy időben hozzájusson a munkájához és élete alakításához
szükséges információkhoz, képes legyen azokat céljának megfelelően feldolgozni
és alkalmazni. Az iskola feladata: felkészíteni a tanulókat a megfelelő
információszerzési, -feldolgozási és átadási technikákra, valamint megismertetni
velük az információkezelés jogi és etikai szabályait.
A
számítástechnika – beleértve a multimédia- és az Internethasználatot is
– a könyvtárhasználattal együtt alkotja az informatika tantárgy legfontosabb
területeit.
A
tantárgy célja a korábban megszerzett
informatikai ismeretek rendszerezése, a tanulók érdeklődésének ébren tartása
az informatika iránt, az informatika korábban megismert eszközeinek, módszereinek
és fogalmainak stabilizálása, illetve bővítése, amelyek lehetővé teszik
a tanulók helyes informatikai szemléletének kialakítását, tudásuk, alapkészségeik
fejlesztését, készségeik alkalmazását más tantárgyakban és a mindennapi
életben.
Ezen
a gyorsan változó, fejlődő területen különösen fontos, hogy a tanulókban
kialakítsuk informatikai ismereteik folyamatos megújításának igényét.
Az
eszközök közül sokoldalúságával kiemelkedik a számítógép, amely újszerű
problémamegoldási lehetőségeket biztosít, hálózatba kapcsolva pedig újfajta
kommunikációs lehetőségeket teremt, például Web, csevegés e-mail.
A
kerettantervre épülő helyi tantervnek és tanítási gyakorlatnak a tanulók
előzetes ismereteihez és képességeihez kell alkalmazkodnia. A tantárgy
célkitűzéseinek megvalósítása során nem a megszokott, hagyományos tantárgyi
módszereket kell alkalmazni, hanem a mindennapi életből vett játékos, motiváló,
érdekes feladatokra kell építeni.
Az
informatika oktatásának fő célkitűzései:
a
korszerű alkalmazói készség kialakítása: a számítógépek, az informatikai
eszközök lehetőségeit használni tudó tanulók képzése;
az
önálló munkára nevelés: a számítógép mint a tanuló tevékenységére
azonnal reagáló eszköz, lehetőséget teremt az egyéni ütemű tanulásra, a
több gyakorlást igénylő feladatok egyéni feldolgozására;
az
informatika társadalomban játszott szerepének felismertetése:
az informatika rohamos fejlődése az egész társadalmat átalakítja, s ebben
az állandóan változó világban otthon kell éreznie magát a tanulónak
az
informatikai ismeretek rendszeres alkalmazása:
az iskolai élet eseményeihez vagy a tantárgyakhoz kapcsolódó feladatok
megoldására a tanulók használjanak informatikai eszközöket (dolgozat, előadás,
tantárgyi feladatmegoldás, szervezés, tanulás);
az
esztétikai készség fejlesztése: a
számítógépes produktum külső formájának esztétikus kialakítása;
az
informatika etikai és jogi szabályainak megismertetése:
tudatosítani a tanulókban az információszerzés, -feldolgozás és -felhasználás
etikai és jogi szabályait.
A
könyvtárhasználat oktatásának célkitűzései között szerepel:
a
felkészítés az információs társadalom kihívásainak fogadására: az
információszerzés kibővülő lehetőségeinek felhasználására, az információk
elérésére, kritikus szelekciójára, feldolgozására és a folyamat értékelésére;
a
könyvtárra alapozott önművelés képességének kialakítása, fejlesztése
a könyvtári információs rendszer lehetőségeinek felhasználásával;
a
forrásokat komplex módon alkalmazó tanulási technikák és módszerek
kifejlesztése;
az
iskolai és más típusú könyvtárak, könyvtári források, eszközök megismertetésével,
valamint a velük végzett tevékenységek elsajátíttatásával tudatos, használói
magatartás kialakítása;
a
könyvtárhasználati tudás eszközjellegű beépítése a tanulók tantárgyi
képzéséhez, iskolai fejlődéséhez és a mindennapi problémák megoldásához
szükséges információszerzésbe és -feldolgozásba;
a
forrásfelhasználás etikai szabályainak és a normakövetés követelményének
elfogadtatása;
a
különböző társadalmi szerepekbe beilleszkedni, azokat szükség szerint
változtatni, és bennük hasznosan tevékenykedni tudó személyek nevelése.
Tudjon
információt különféle formákban megjeleníteni; legyen képes a különböző
formákban megjelenő információt felismerni. Sajátítsa el az önálló tájékozódás,
ismeretszerzés alapjait. Legyen képes a számítógéppel való interaktív kapcsolat
tartására, tudja alkalmazni az operációs rendszer és a segédprogramok legfontosabb
szolgáltatásait. Tartsa be a program- és adatvédelem szabályait. Tudja
önállóan használni a hálózatot és annak alapszolgáltatásait. Tudjon kapcsolatot
teremteni másokkal a hálózat révén.
Ismerje
a legalapvetőbb dokumentumformákat, ezeket minta alapján legyen képes megvalósítani,
legyen igénye a mondanivaló lényegét tükröző esztétikus külalak kialakítására,
különböző formában való megjelenítésére. Tudjon keresni nyilvántartásokban
kézzel, adatbázisokban egyszerű keresővel. Legyen képes értelmezni a programok
által szolgáltatott válaszokat. Segítséggel ismerje fel az adatok közötti
összefüggéseket. Ismerje meg az informatika társadalmi szerepét, a programok
használatának jogi és etikai alapjait. Legyen tudatában az öncélú és túlzott
informatikai eszközhasználat egészségkárosító, személyiségromboló hatásának
(pl. a számítógép-függőség problémái).
Tájékozódjon
arról, hogy az iskola szakmai irányultságának megfelelő szakmákban, milyen
szerepe van az informatikai eszközöknek.
Igazodjon
el a könyvtár tereiben, állományrészeiben, tudja igénybe venni főbb szolgáltatásait.
Igényelje az iskolai könyvtár használatát. Alkalmazza a könyvtárhasználat
szabályait, és kövesse a könyvtári viselkedés normáit.
Tudjon
különbséget tenni az alapvető dokumentumtípusok között. Megadott forrásból
tudjon információt meríteni. Tudjon egyszerű szótárat, lexikont használni.
Az iskolai könyvtár használatán túl szerezzen tapasztalatokat a lakóhelyi
közkönyvtárban. Szerezzen tapasztalatokat arról is, hogy az új technológiákon
alapuló informatikai eszközök kibővítik a hagyományos könyvtári tájékozódás
kereteit.
9.
évfolyam
Évi
óraszám: 37
A
személyi számítógép fő részeinek csoportosítása; a billentyűzet és az egér
gyakorlott kezelése, a lemezmeghajtó és más perifériák használata, tájékozódás
a mai hardvereszközök világában. Különféle kommunikációs eszközök, formák
használata.
Operációs
rendszer használata
Floppylemez
formázása, azon a kívánt könyvtárszerkezet kialakítása a formázás, létrehozás,
törlés parancsok használatával. Állományok kijelölése, azok másolása, mozgatása,
törlése. Egy ismert nevű állomány megkeresése adott háttértáron. Vírusok
fajtái, védekezés a terjedésük ellen, vírusirtó futtatása. Tömörítés és
tömörített állományok kibontása. Tömörített állomány tartalmának megtekintése.
Oktatóprogramok használata.
Könyvtárhasználat
Tájékozódás
az iskolai könyvtár tereiben, állományában. Ismerkedés a könyvtár alapvető
szolgáltatásaival, igénybevételük módjával. A könyvtárhasználati szabályok
megismerése, alkalmazása.
TÉMAKÖRÖK |
TARTALMAK
|
Az informatika alapjai
|
A
számítógép fő részei. Számítástechnikai eszközök kezelése: billentyűzet,
egér, lemezek, nyomtató. Hardvereszközök fajtái és jellemzőik. Kommunikáció
a gyakorlatban.
|
Az operációs rendszer
használata
|
Lemez
formázása, használhatóságának ellenőrzése újraformázás nélkül. Könyvtárszerkezet
kialakítása a háttértárolón. Kiválasztott állományok másolása, mozgatása,
törlése. Fájl- és gépvédelem. A vírusok irtása, a vírusterjedés megakadályozása.
Kiválasztott állományok tömörítése és kicsomagolása. Oktatóprogramok használata.
|
Kommunikáció a hálózaton
|
Az
iskolai hálózat vázlatos felépítése. Iskolai szolgáltatások és számítógépek
használat rendje. Iskolai azonosító használata. Hálózati kommunikáció.
Saját e-mail cím használata. Elektronikus levelezés alapfunkcióinak használata:
küldés, fogadás. Hasznos webhelyek. Web-oldal szövegének, ábráinak mentése
a háttértárra. Tematikus és kulcsszavas kereső használata Web-hely kereséshez.
Csevegő program bemutatása.
|
Adatok, adatbázisban
keresés
|
Keresési
és lekérdezési feladatok meglévő adatbázisokban.
|
Könyvtárhasználat
|
A
könyvtár terei, állományrészei, szolgáltatásai. Könyvtárhasználati szabályok.
|
A
továbbhaladás feltételei
A
tanuló kezelje a billentyűzetet, az egeret és a perifériákat. Alapvető
állományműveleteket tudjon elvégezni a számítógépen. Használja a helyi-
és a
távhálózati kommunikációs lehetőségeket. Tudjon levelezni, keresni,
anyagot letölteni. Legyen képes tájékozódni a középiskolai könyvtár tér-
és állományszerkezetében. Legyen képes információt keresni hagyományos
és számítógépes forrásokból.
10.
évfolyam
Évi
óraszám: 37
Belépő
tevékenységformák
Dokumentumkészítés
számítógéppel
Az
alapvető szövegegységek bemutatása. Szövegegységekre vonatkozó formázási
ismeretek rendszerezése, az ismeretek stabilizálása. Rajzeszközök használatával
ábra készítése és dokumentumba illesztése. A vágólap használata (kivágás,
másolás, beillesztés, mozgatás, törlés). A dokumentum mentése és nyomtatása.
A dokumentumkészítés szokásos menetének gyakorlása. Többféle formázási
megoldást tartalmazó dokumentumok készítése minta alapján (pl. önéletrajz,
beadvány, jegyzőkönyv, üzleti levél, műszaki leírás). Az iskola irányultságának
megfelelő típusdokumentumok elkészítése.
Táblázatkezelés
A
táblázatkezelés alapfogalmainak (cella, sor, oszlop, hivatkozás, képlet)
alkalmazása példákban. Táblázatok számítógéppel történő létrehozása, módosítása
(adatbevitel, mozgatás, másolás, törlés). A táblázatokban szereplő adatok
típusának felismerése, alapvető adattípusok használata; az adatok többféle
megjelenítési formájának ismerete; egyszerű matematikai műveletek, képletek,
beépített függvények (összeg, átlag, minimum, maximum) önálló használata.
A függvényhivatkozások másolása. Diagramok készítése a problémához igazodva.
Adatok összefüggésének megjelenítése diagramon. A megfelelő diagramtípus
kiválasztása. Esztétikus, jól áttekinthető táblázatok készítése.
Könyvtárhasználat
Dokumentumtípusok
csoportosítása, különbségeik számbavétele. Eligazodás a szabadpolc raktári
rendjében. Egyszerű feladatok megoldása szótárral, lexikonnal. Ismerkedés
a telefonkönyv, menetrend használatával.
TÉMAKÖRÖK |
TARTALMAK
|
Dokumentumkészítés
számítógéppel
|
A
szövegegységek. Karakter- bekezdés- és oldalformázás. Műveletek vágólappal.
Ábrák rajzolása, kész rajzok módosítása. Képek, ábrák bevitele a dokumentumba.
A szöveg- ill. képszerkesztő programok fejlett szolgáltatásai. Objektum,
táblázat beillesztése. A fejléc, lábléc, az oldalszámozás. Tabulátorok,
felsorolás. A szöveg átrendezése, keresés csere, helyesírás-ellenőrzés.
Dokumentumok készítése minta alapján. Típusdokumentumok. Különböző tantárgyak
témáihoz kapcsolódó dokumentumok.
|
Táblázatkezelés
|
Adatok
táblázatos formába rendezése. Adatok gyűjtése, feldolgozása táblázatos
formában. Cella, sor, oszlop, hivatkozás. Függvények, képletek. Adattípusok,
adatmegjelenítési formák. Adatmódosítás. Diagram készítése. Diagramtípusok.
|
Könyvtárhasználat
|
Dokumentumtípusok:
könyvek, sajtótermékek, nem nyomtatott dokumentumok. Tájékoztató eszközök:
kézikönyvtár, tájékoztató feliratok, a közhasznú tájékozódás egyszerűbb
eszközei.
|
A
továbbhaladás feltételei
A
tanuló önállóan tudjon többféle formázást tartalmazó dokumentumot (minta
után) tervezni és megszerkeszteni. Tudjon dokumentumot menteni és nyomtatni.
Tudjon táblázatokat számítógéppel létrehozni, módosítani. Tudjon műveleteket
táblázatban végezni. Ismerje és kövesse a forrásfelhasználás szabályait
és etikai normáit. Tudjon tájékozódni a közhasznú információs forrásokban,
adatbázisokban.
9–10.
évfolyam
A
számítástechnika – beleértve a multimédia- és az Internethasználatot is
– a könyvtárhasználattal együtt alkotja az informatika tantárgy legfontosabb
területeit.
Az
informatikai nevelés logikusan gondolkodni, problémákat megoldani tanít,
és praktikus alkalmazói tudást, készséget és képességet kíván kialakítani,
korszerű (számítógépes) informatikai eszközök alkalmazásával. Felkészít
a munkára, a mindennapi életre, és valamennyi tantárgy tanulását segíti.
Az informatikai nevelés célja annak megmutatása, hogy az információs és
kommunikációs technológiák gyors fejlődése a társadalmat átalakítja, kialakulóban
van az információs társadalom, amelyben élni és dolgozni kell
A
tantárgy célja a korábban megszerzett
informatikai ismeretek rendszerezése, a tanulók érdeklődésének ébren tartása
az informatika iránt, az informatika korábban megismert eszközeinek, módszereinek
és fogalmainak stabilizálása, illetve bővítése, amelyek lehetővé teszik
a tanulók helyes informatikai szemléletének kialakítását, tudásuk, alapkészségeik
fejlesztését, készségeik alkalmazását más tantárgyakban és a mindennapi
életben. Cél az is, hogy stabilizált informatikai tudásuk és számítógép-alkalmazói
készségük alapján informatika tárgyból alapvizsgát tudjanak tenni.
Ezen
a gyorsan változó, fejlődő területen különösen fontos, hogy a tanulókban
kialakítsuk informatikai ismereteik folyamatos megújításának igényét.
Az
eszközök közül sokoldalúságával kiemelkedik a számítógép, amely újszerű
problémamegoldási lehetőségeket biztosít. Hálózatba kapcsolva pedig újfajta
kommunikációs lehetőségeket nyújt, (például Web, csevegés, e-mail).
A
számítástechnika oktatásának fő célkitűzései:
A
korszerű alkalmazói készség kialakítása:
a számítógépek, az informatikai eszközök lehetőségeit kihasználni tudó
tanulók képzése;
Önálló
munkára nevelés: a számítógép
mint a tanuló tevékenységére azonnal reagáló eszköz, lehetőséget teremt
az egyéni ütemű tanulásra, a több gyakorlást igénylő feladatok egyéni feldolgozására;
Együttműködésre
nevelés, csoportmunka: a nagyobb számítógépes
feladatok megoldása megköveteli a csoportmunkát, a feladatok részekre osztását,
a másokkal való kapcsolattartást;
Alkotó
munkára nevelés: a számítógépes munka
végeredménye többnyire egy új produktum lesz;
Az
informatika társadalomban játszott szerepének felismertetése:
az informatika rohamos fejlődése az egész társadalmat átalakítja, s ebben
az állandóan változó világban otthon kell éreznie magát a tanulónak;
Informatikai
ismeretek rendszeres alkalmazása:
az iskolai élet eseményeihez vagy a tantárgyakhoz kapcsolódó feladatok
megoldására a tanulók használjanak informatikai eszközöket (dolgozat, előadás,
bemutatás, tantárgyi feladatmegoldás, szervezés, tanulás);
Az
esztétikai készség fejlesztése: a
számítógépes produktum külső formájának esztétikus kialakítása;
Az
informatika etikai és jogi szabályainak megismertetése:
tudatosítani a tanulókban az információszerzés, -feldolgozás és -felhasználás
etikai és jogi szabályait.
A
könyvtárhasználat oktatásának célkitűzései:
Felkészítés
az információs társadalom kihívásainak fogadására:
az információszerzés kibővülő lehetőségeinek felhasználására, az információk
elérésére, kritikus szelekciójára, feldolgozására és a folyamat értékelésére;
A
könyvtárra alapozott önművelés képességének kialakítása, fejlesztése
a könyvtári információs rendszer lehetőségeinek felhasználásával;
A
forrásokat komplex és alkotó módon alkalmazó tanulási technikák és módszerek
kifejlesztése;
Az
iskolai és más típusú könyvtárak, könyvtári források, eszközök megismertetésével,
valamint a velük végzett tevékenységek elsajátíttatásával tudatos, biztos
használói magatartás kialakítása;
A
könyvtárhasználati tudás eszközjellegű beépítése a tanulók tantárgyi
képzéséhez, iskolai fejlődéséhez és a mindennapi problémák megoldásához
szükséges információszerzésbe és -feldolgozásba;
A
forrásfelhasználás etikai szabályainak elsajátíttatása és a normakövetés
követelményének elfogadtatása;
A
különböző társadalmi szerepekbe beilleszkedni, azokat szükség szerint
változtatni, és bennük hasznosan tevékenykedni képes személyek nevelése.
Fejlesztési
követelmények
A
tanuló ismerje meg és tartsa be a számítógépes munka szabályait, különös
tekintettel a balesetek megelőzésére. A berendezésekkel fegyelmezetten,
a használati utasításokat pontosan követve dolgozzon. Legyen tisztában
a számítógépes környezet alapvető ergonómiai kérdéseivel, az egészségvédelem
lehetőségeivel számítógépes munkakörnyezetben. Sajátítsa el a számítógép-kezelés
alapjait, mozogjon otthonosan a számítástechnikai környezetben: felhasználói
szinten tudja kezelni a számítógépet és perifériáit. Szerezzen tapasztalatokat
az informatikai eszközök és információhordozók használatában.
Tudjon
információt különféle formákban megjeleníteni; legyen képes a különböző
formákban megjelenő információt felismerni. Sajátítsa el az önálló tájékozódás,
ismeretszerzés alapjait.
Legyen
képes a számítógéppel való interaktív kapcsolat tartására, tudja alkalmazni
az operációs rendszer és a segédprogramok legfontosabb szolgáltatásait.
Tartsa be a program- és adatvédelem szabályait. Tudja önállóan használni
a hálózatot és annak alapszolgáltatásait. Tudjon kapcsolatot teremteni
másokkal a hálózat révén.
Ismerje
a legalapvetőbb dokumentumformákat, ezeket minta alapján legyen képes megvalósítani,
legyen igénye a mondanivaló lényegét tükröző esztétikus külalak kialakítására,
különböző formában való megjelenítésére. Tudjon keresni nyilvántartásokban
kézzel, adatbázisokban egyszerű keresővel. Legyen képes értelmezni a programok
által szolgáltatott válaszokat. Segítséggel ismerje fel az adatok közötti
összefüggéseket.
Ismerje
meg az informatika társadalmi szerepét, a programok használatának jogi
és etikai alapjait. Értékelje a magyar tudósok szerepét, tevékenységét
a világ informatikai kultúrájának fejlődésében.
Legyen
tudatában az öncélú és túlzott informatikai eszközhasználat egészségkárosító,
személyiségromboló hatásának (pl. számítógép-függőség, videojáték-függőség
problémái).
Tájékozódjon
arról, hogy az iskola szakmai irányultságának megfelelő szakmákban, milyen
szerepe van az informatikai eszközöknek.
Igazodjon
el a könyvtár tereiben, állományrészeiben, tudja igénybe venni főbb szolgáltatásait.
Igényelje az iskolai könyvtár használatát. Alkalmazza a könyvtárhasználat
szabályait, és kövesse a könyvtári viselkedés normáit. Tudjon különbséget
tenni az alapvető dokumentumtípusok között. Megadott forrásból tudjon információt
meríteni. Tudjon egyszerű szótárat, lexikont használni.
Az
iskolai könyvtár használatán túl szerezzen tapasztalatokat a lakóhelyi
közkönyvtárban. Szerezzen tapasztalatokat arról is, hogy az új technológiákon
alapuló informatikai eszközök kibővítik a hagyományos könyvtári tájékozódás
kereteit.
9.
évfolyam
Évi
óraszám: 37
A
személyi számítógép fő részeinek csoportosítása és a működés lényegének
megértése; a billentyűzet és az egér gyakorlott kezelése, a lemez és más
perifériák használata, tájékozódás a mai hardvereszközök világában. Neumann-elvű
számítógépek felépítésének és működésének bemutatása. Különféle jelfajták,
csoportosítása; az információ és adat megkülönböztetése; bináris kódok
használata; különféle kommunikációs rendszerek, formák használata.
Operációs
rendszer használata
Floppylemez
formázása, azon a kívánt könyvtárszerkezet kialakítása a formázás, létrehozás,
törlés parancsok használatával. Egymásután és szórtan elhelyezkedő állományok
kijelölése, azok másolása, mozgatása, átnevezése, nyomtatása, törlése.
Egy ismert nevű állomány megkeresése adott háttértáron. Állományok, gépek
védelme. Vírusok fajtái, védekezés a terjedésük ellen, vírusirtó futtatása.
Tömörített állományok létrehozása, tömörített állományok kibontása. Tömörített
állomány tartalmának megtekintése.
Kommunikáció
hálózaton
Az intézmény számítógépes hálózatának és a hálózat használati módjának, azonosító megadás módjának, jelszó használat sajátságainak megismerése. Egy levelezőprogram készségszintű használata, levél küldése, fogadása, a fő mezők céljának megismerése: a címzett, a tárgy és a saját másolat. Hálózati keresőgépek használata, az egyszerű kulcsszavas és tematikus keresés. Egy letöltött Web-oldal részletének elmentése saját háttértárra vagy új állományba a vágólap használatával. Összetett keresési feladatok megoldása, valamint egy kapott témakörrel foglalkozó Web-helyek tárolása, feljegyzése. Hasznos Web-helyek felkeresése, (például magyar honlap, MEK, vasúti információ, önkormányzati oldalak, diákoldalak, érdeklődési körbe tartozó oldalak). (Keresés az iskola irányultságának megfelelő bármely természettudományos, környezetvédelmi, gazdasági, társadalmi ismeretek problémáinak megoldásához.)
Könyvtárhasználat
Tájékozódási
gyakorlatok az iskolai könyvtár tér- és állományszerkezetében. Az alapvető
dokumentumtípusok különbségeinek és hasonlóságainak megállapítása. Információkeresés
hagyományos és számítógépes forrásokban. Dokumentumok keresése a katalógusokból
szerző, cím és téma szerint.
TÉMAKÖRÖK |
TARTALMAK
|
Az informatika alapjai
|
A
számítógép fő részei. Neumann- elvű számítógépek. Számítástechnikai eszközök
kezelése: billentyűzet, egér, lemezek, nyomtató. Hardvereszközök fajtái
és jellemzőik. Információ, kód, jelhalmazok adatmennyisége. Adatátvitel,
kommunikáció.
|
Az operációs rendszer
használata
|
Lemez
formázása, használhatóságának ellenőrzése. Könyvtárszerkezet kialakítása
a háttértárolón. Kiválasztott állományok másolása, mozgatása, átnevezése,
nyomtatása, törlése. Fájl- és gépvédelem. A vírusok irtása, terjedésük
megakadályozása. Tömörítés fogalma, célja, egyszerű tömörítési módok. Tömörített
állományok kicsomagolása. Kiválasztott könyvtár tartalmának tömörítése.
Multimédia oktatóprogramok használata.
|
Kommunikáció hálózaton
|
Az
iskolai hálózat vázlatos felépítése. Iskolai szolgáltatások és számítógépek
használatának rendje. Iskolai azonosító használata. Hálózati kommunikáció.
Saját e-mail cím létrehozása, használata. Elektronikus levelezés alapfunkcióinak
használata: küldés, fogadás. Hasznos Web-helyek önálló felkeresése. Web-oldal
szövegének, ábráinak mentése a háttértárra. Tematikus és kulcsszavas kereső
használata Web-hely kereséshez. Csevegő program bemutatása.
|
Könyvtárhasználat
|
Könyvtárismeret:
a könyvtár terei, állományrészei, raktári rend. Dokumentumtípusok: nyomtatott,
audiovizuális, számítógéppel olvasható dokumentumok. Tájékoztató eszközök:
kézikönyvtár, katalógusok.
|
A
továbbhaladás feltételei
Kezelje
a billentyűzetet, az egeret és a perifériákat. Alapvető állományműveleteket
tudjon elvégezni a számítógépen. Használja a helyi és a távhálózati kommunikációs
lehetőségeket. Tudjon levelezni, keresni, anyagot letölteni. Legyen képes
tájékozódni a szakiskolai könyvtár tér- és állományszerkezetében. Legyen
képes információt keresni hagyományos és számítógépes forrásokból. Tudjon
forrásokat keresni a könyvtár katalógusaiban.
10.
évfolyam
Évi
óraszám: 37
Az
alapvető szövegegységek bemutatása. Szövegegységekre vonatkozó formázási
ismeretek rendszerezése, az ismeretek stabilizálása. Rajzeszközök használatával
ábrakészítés és dokumentumba illesztés. A vágólap használata (kivágás,
másolás, beillesztés, mozgatás, törlés). A dokumentum mentése és nyomtatása.
A dokumentumkészítés szokásos menetének gyakorlása. Többféle formázási
megoldást tartalmazó dokumentumok készítése minta alapján, illetve feladatleírás
alapján (pl. önéletrajz, beadvány, jegyzőkönyv, üzleti levél, műszaki
leírás). Az iskola irányultságának megfelelő típusdokumentumok elkészítése.
Táblázatkezelés
A
táblázatkezelés alapfogalmainak (cella, sor, oszlop, hivatkozás, képlet)
használata példákban. Táblázatok számítógéppel történő létrehozása, módosítása
(adatbevitel, mozgatás, másolás, törlés). A táblázatokban szereplő adatok
típusának felismerése, alapvető adattípusok használata; az adatok többféle
formában való megjelenítése. Egyszerű matematikai műveletek, képletek,
beépített függvények önálló használata. A függvényhivatkozások másolása.
Egy táblázatkezelő program számításokra épülő felhasználása. Diagramok
készítése egy-egy gyakorlati problémához igazodva. Adatok összefüggésének
megjelenítése diagramon. Egyszerű táblázatok önálló megtervezése szöveges
feladat alapján. Esztétikus, jól áttekinthető táblázatok készítése. Tantárgyi
feladatok megoldása táblázatkezelővel.
Adatbázisban
keresés
Keresés,
adatszűrés, tantárgyi oktatóprogramok adatbázisaiban vagy a szakmai irányultságnak
megfelelő adatbázisokban.
TÉMAKÖRÖK |
TARTALMAK
|
Dokumentumkészítés
számítógéppel
|
A
szövegegységek. Karakter- bekezdés- és oldalformázás. Műveletek vágólappal.
Ábrák rajzolása, kész rajzok módosítása. Képek, ábrák bevitele a dokumentumba.
A szöveg- ill. képszerkesztő programok fejlett szolgáltatásai. Objektum,
táblázat beillesztése. A fejléc, lábléc, az oldalszámozás. Tabulátorok,
felsorolás. Hasábok kialakítása. A szöveg átrendezése, keresés csere, helyesírás-ellenőrzés.
Dokumentumok készítése minta és feladatleírás alapján. Típusdokumentumok.
Különböző tantárgyak témáihoz kapcsolódó dokumentumok.
|
Táblázatkezelés
|
Adatok
táblázatos formába rendezése. Adatok gyűjtése, feldolgozása táblázatos
formában. Cella, sor, oszlop, hivatkozás. Függvények, képletek. Adattípusok,
adatmegjelenítési formák. Adatmódosítás. A diagram, fogalma, összefüggés
függvények és diagramok között. Diagramtípusok. Problémamegoldás táblázatkezelővel.
|
Adatbázisban keresés
|
Keresési
és lekérdezési feladatok meglévő adatbázisban.
|
Könyvtárhasználat
|
Könyvtártípusok:
közkönyvtár, szakkönyvtár. A közhasznú tájékozódás forrásai, eszközei.
|
Információk gyűjtése ismeretterjesztő kiadványok, elektronikus ismeretközlők segítségével. A szöveges és képi információk értelmezése, következtetések megfogalmazása.
*
Információgyűjtés ismeretterjesztő kiadványok, cikkek, videofilmek és az elektronikus média révén. Szöveges és képi információk értelmezése, következtetések megfogalmazása, fogalomalkotás, folyamatok és alapvető összefüggések felismerése.
Kiemelt feladat a kulcskvalifikációk (változó társadalmi, gazdasági, technológiai környezetben nélkülözhetetlen eszköztudás, nem szakma specifikus tevékenység-elemek) folyamatos fejlesztése: önállóság (tanulás, ismeretszerzés, feldolgozás, munkavégzés stb.); rugalmasság; kreativitás; team munka; terhelhetőség; információs, kommunikációs technikák, technológiák ismerete és kezelése; az idegen nyelvű kommunikáció (előkészítése); a mobilitást támogató eszközök és tudás birtoklása.
*
Ismerkedés a könyv- és médiatár és egyéb forrásközpont szolgáltatásának technikai lehetőségeivel.
Lehetőséget kell biztosítani a tudás megszerzéséhez vezető és önállóan alkalmazható (autodidakta módon) konkrét eszközök, módszerek bemutatására, az elektronikus információhordozók alkalmazására mind az ismeretszerzésben, mind a problémamegoldás egyszerűsítésében.
*
Nagy jelentőséggel szerepel a felkészülésben a könyvtár, a jól megválasztott szakirodalom (pl.: tankönyvek, tanulmányok, feladatgyűjtemények, statisztikai zsebkönyvek, lexikonok) ajánlása; a fokozatosan nehezedő – és az ismeretek alkalmazásának komplikáltságában igen kis lépésekben előrehaladó – feladatsorok ajánlása; az elektronikus információhordozók, multimédiás eszközök konkrét címeinek, területeinek (pl.: CD-k, Internet) ajánlása.
*
Tevékenységformák
Az 5-6. évfolyamokon felsoroltak megerősítése és kiegészítése. Kommunikációs készségek továbbfejlesztése. Számolási készség fejlesztése a racionális számkörben. Kerekítés, becslés a racionális számkörben. Zsebszámológép, esetleg számítógép alkalmazása.
5. évfolyam
A tantárgy célja felkelteni és folyamatosan ébren tartani a tanulók érdeklődését az informatika iránt, megismertetni eszközeit, módszereit és fogalmait, amelyek lehetővé teszik a tanulók helyes informatikai szemléletének kialakítását, tudásuknak, készségeiknek alkalmazását más tantárgyakban és a mindennapi életben. Cél annak az attitűdnek a kialakítása, hogy az egyén érezze: képes bekapcsolódni az egész világra kiterjedő információs társadalomba.
Ezen a gyorsan változó, fejlődő területen különösen fontos, hogy a tanulókban kialakítsuk az informatikai ismereteik folyamatos megújításának igényét. Az új eszközök közül sokoldalúságával kiemelkedik a számítógép, amely újszerű probléma-megoldási lehetőségeket biztosít. Hálózatba kapcsolva pedig újfajta kommunikációs lehetőségeket teremt.
Az oktatás fő célkitűzései: az informatika társadalomban játszott szerepének felismertetése, az informatika rohamos fejlődése az egész társadalmat átalakítja, és az új körülményekhez alkalmazkodni kell; felkészítés az információs társadalom kihívásainak fogadására: az információszerzés kibővülő lehetőségeinek felhasználására, az információk elérésére, kritikus szelekciójára, feldolgozására és a folyamat értékelésére, a könyvtárra alapozott önművelés képességének kialakítása, fejlesztése a könyvtári információs rendszer, a könyvtár, mint “forrásközpont” lehetőségeinek felhasználásával.
5.
évfolyam
évi óraszám: esti tagozaton37 óra;levelező tagozaton37 óra
Az információ köznapi fogalmának helyes alkalmazása.
Hétköznapi távközlési eszközök (pl. telefon) használata.
Könyvtárhasználat
A könyvek főbb adatainak megállapítása, könyvek csoportosítása tartalmuk szerint. Művek keresése a szabadpolcon (összefüggés felismerése a könyv tartalma és raktári jelzete között). Segédkönyvek csoportosítása. Fogalmak keresése és értelmezése szótárban, lexikonban, enciklopédiában. Sajtótermékek csoportosítása (megjelenésük, gyakoriságuk és tartalmuk szerint).
Számítástechnikai alapok
A számítógépek biztonságos kezelése, a számítógépek alkalmazási lehetőségeinek felismerése.
Témakörök
|
Tartalmak
|
Választható tartalmak
|
Informatikai alapok
|
Az információ. Információátvitel
(telefon, telefax, mobiltelefon, televíziós szolgáltatások). Adatátvitel,
kommunikáció.
Sokszorosítás, fénymásolók. A jelek csoportosítása. Információ, kód. Informatikai alapegységek (bit, byte, s ezek többszörösei. |
|
Könyvtárhasználat
|
Raktári rend: szépirodalom,
betűrend.
Ismeretközlő irodalom: szakrend. Dokumentumtípusok, nyomtatott dokumentumok: könyv, sajtótermékek. A könyv formai jellemzői és tartalmi csoportjai (szépirodalom, ismeretközlő irodalom). Kézikönyvtár: könyvtípusok, használati jellemzőik. Könyvtártípusok: nemzeti könyvtár, szak-, köz- és iskolai könyvtár. |
Számítógépes könyvtári
katalógusok használata.
|
Számítástechnikai alapok
|
Számítógépek kezelése, használata információszerzésre.
A számítógépes munka biztonsági, balesetvédelmi szabályai. |
|
Informatikai szolgáltatások
|
Teleházak.
Elektronikus eszközök a mindennapi életben és a munkahelyeken. |
Információszerzés Internetről (pl. menetrend,
telefonkönyv, jogszabályok)
|
Integráció
népszerűsítő és tudományos szövegek elemzése, a betűtípusok stílusértéke a számítógépes levelezés és az Internet világában.
*
Rendszeres tájékozódás a nyomtatott és elektronikus információhordozók között.
*
Tematikus tájékozódás a nyomtatott és elektronikus ismeretterjesztő információforrásokban (irodalmi adatbankok, magyar elektronikus könyvtár).
*
Integráció
A számítógép helyesírási programjai, számítógépes versek, képversek - jövő lehetséges nyelvváltozatai.
*
A matematika a maga eszközeivel (legyenek azok hagyományosak vagy modernek) segíti a természettudományok, az informatika, a humán műveltségterületek, a szakmai ismeretek tanulmányozását, segítséget ad a mindennapi élet apróbb-nagyobb problémáinak megértéséhez, értelmezéséhez, helyes kezeléséhez, jó megoldásához.
A matematika tanítása során lehetőség szerint használjuk fel az elektronikus eszközök (pl.: zsebszámológép, grafikus kalkulátor), az informatika (pl.: Internet) támogatását.
*
Újabb matematika történeti vonatkozások megismerése (könyvtár és Internet használat).
*
A számítógép használata a függvényvizsgálatokban, transzformációkban, statisztikai adatok, véletlen jelenségek vizsgálatában, geometriai számításokban.
Tájékozódás kézikönyvekben, az ismeretterjesztő folyóiratokban és az Internet valamely magyar nyelvű keresőprogramjában.
A tantárgy célja felkelteni és folyamatosan ébren tartani a tanulók érdeklődését az informatika iránt, megismertetni eszközeit, módszereit és fogalmait, amelyek lehetővé teszik a tanulók helyes informatikai szemléletének kialakítását, tudásuknak, készségeiknek alkalmazását más tantárgyakban és a mindennapi életben. Cél annak az attitűdnek a kialakítása, hogy az egyén érezze: képes bekapcsolódni az egész világra kiterjedő információs társadalomba.
Ezen a gyorsan változó, fejlődő területen különösen fontos, hogy a tanulókban kialakítsuk az informatikai ismereteik folyamatos megújításának igényét. Az új eszközök közül sokoldalúságával kiemelkedik a számítógép, amely újszerű probléma-megoldási lehetőségeket biztosít. Hálózatba kapcsolva pedig újfajta kommunikációs lehetőségeket teremt.
Az oktatás fő célkitűzései: korszerű alkalmazói készség kialakítása, a számítógépek, az informatikai eszközök lehetőségeit használni tudó tanulók képzése; az informatika társadalomban játszott szerepének felismertetése, az informatika rohamos fejlődése az egész társadalmat átalakítja, és az új körülményekhez alkalmazkodni kell; az informatikai ismeretek rendszeres alkalmazása; az informatika etikai és jogi szabályainak megismertetése, tudatosítani kell a tanulókban az információ szerzés, feldolgozás és felhasználás etikai és jogi szabályait; felkészítés az információs társadalom kihívásainak fogadására: az információszerzés kibővülő lehetőségeinek felhasználására, az információk elérésére, kritikus szelekciójára, feldolgozására és a folyamat értékelésére.
Fejlesztési
követelmények
A tanuló
ismerje meg és tartsa be a számítógépes munka szabályait, különös tekintettel
a balesetek megelőzésére. A berendezésekkel fegyelmezetten, a használati
utasításokat helyénvalóan követve dolgozzon. Sajátítsa el a számítógép-kezelés
alapjait, mozogjon otthonosan a számítástechnikai környezetben: felhasználói
szinten kezelni tudja a számítógépet és perifériáit. Szerezzen tapasztalatokat
az informatikai eszközök és információhordozók használatában. Tudjon információt
különféle formákban megjeleníteni; legyen képes a különböző formákban megjelenő
információt felismerni, a megszerzett információit legyen képes kiértékelni
és felhasználni. Sajátítsa el az önálló tájékozódás, ismeretszerzés alapjait.
Tudja önállóan használni a hálózatot és annak alapszolgáltatásait. Tudjon
kapcsolatot teremteni másokkal a hálózat révén, tudjon adatokat megkeresni,
elérni a hálózati szolgáltatások alkalmazásával. Ismerje a legalapvetőbb
dokumentumformákat, ezeket minta alapján legyen képes megvalósítani, legyen
igénye a mondanivaló lényegét tükröző esztétikus külalak kialakítására,
különböző formában való megjelenítésére. Ismerje meg az informatika társadalmi
szerepét, a programok használatának jogi és etikai alapjait. Tudjon különböző
szempontok szerint dokumentumokat keresni a könyvtár katalógusaiban, adatbázisaiban.
Szerezzen tapasztalatokat arról, hogy az új technológiákon alapuló informatikai
eszközök kibővítik a hagyományos könyvtári tájékozódás kereteit.
évi óraszám: esti tagozaton 37 óra; levelező tagozaton 19 óra
Az információ köznapi fogalmának helyes alkalmazása. Hétköznapi távközlési eszközök (pl. telefon) használata. Informatikai eszközök és szoftverek etikus használata.
Operációs
rendszer:
A billentyűzet és az egér használata. Eligazodás az operációs rendszerben, szolgáltatások használata. Jelszóval védett azonosító használata, be- és kilépés az iskolai hálózatba. A hálózati környezetben való munka alapszabályainak megismertetése.}
Szövegszerkesztés:
A szövegszerkesztő program alapszolgáltatásainak alkalmazása. A szöveg karakter szintű formázása: betűtípus, betűméret, félkövér, dőlt és aláhúzott betűstílus beállítása. A szöveg bekezdés szintű formázása: margóhoz igazítás, térközök. A szöveg lapszintű formázása: fejléc, lábléc, lapszámozás. Szöveges dokumentumokban tabulátorok használata. Dokumentumok formai és tartalmi javítása, a helyesírás ellenőrzése. Szöveget és képet is tartalmazó dokumentumok készítése. Az Internetről letöltött dokumentumok elhelyezése saját dokumentumban. Szerzői jogok.
Az alábbiakban minden témakör első altémája ismétlő, szintre hozó jellegű.
Témakörök
|
|
|
Az informatika alapjai
|
A számítógép fő részei. Informatikai alapegységek
(bit, byte, s ezek többszörösei.
Számítástechnikai eszközök kezelése: billentyűzet, egér, lemezek, nyomtató, multimédiás eszközök. A számítástechnika etikai, jogi problémái, kulturális hatásai. |
|
Operációs rendszer
|
A számítógép és perifériái (billentyűzet, egér,
monitor). Háttértár váltása, könyvtár kiválasztása, eligazodás, mozgás
a háttértáron.
Állomány keresése, másolása, saját lemezek használata. Hálózati azonosító és jelszó szerepe. Belépés és kilépés módja. Hálózati szolgáltatások. A hálózat használatának alapszabályai, a Netikett. |
|
Szövegszerkesztés
|
A szöveg megfelelő begépelése, javítása, módosítása.
Karakterek formázása: a betűtípus, a betűméret beállítása, dőlt, aláhúzott, félkövér betűstílus. Bekezdések és lapok formázása. A fejléc-lábléc, az oldalszámozás. Tabulátorok használata. Szöveg átrendezése, keresés, csere, helyesírás ellenőrzés. Táblázat készítése. Hasábok kialakítása. A szöveg- ill. képszerkesztő programok fejlett szolgáltatásai. Digitális képek alkalmazása. Objektum, táblázat beillesztése. Szerzői jog. Felhasználói etika. |
Az Internetről letöltött dokumentumok elhelyezése
saját dokumentumban.
|
évi óraszám: esti tagozaton 32 óra;levelező tagozaton 16 óra
Vírusok fajtái, védekezés terjedésük ellen, vírusirtó futtatása. Tömörített állományok létrehozása, tömörített állományok kibontása.
Táblázatkezelés
Az adatok táblázatos formában történő megjelenítése – előnyeinek bemutatása. Adatok táblázatos formába rendezése. Adathalmazból következtetések megfogalmazása; kész táblázatból és diagramból az adatok között meglévő összefüggések kiolvasása; táblázatok összetartozó adatainak, egyszerű összefüggéseinek felismerése. A táblázatkezelés alapfogalmainak (cella, sor, oszlop, hivatkozás, képlet) ismerete. Táblázatok számítógéppel történő létrehozása, módosítása (adatbevitel, mozgatás, másolás, törlés). Az elkészült munka tárolása, kinyomtatása. A táblázatokban szereplő adatok típusának felismerése, alapvető adattípusok használata; az adatok többféle megjelenítési formájának gyakorlása; egyszerű matematikai műveletek, képletek, beépített függvények önálló használata. Adatok összefüggésének megjelenítése diagramon. A megfelelő diagramtípus kiválasztása. A táblázat önálló megtervezése szöveges feladat alapján. Esztétikus, jól áttekinthető táblázatok készítése. Az adatbázis-kezelés; adatok gyűjtése, feldolgozása, keresés nyilvános adatbázisokban.
Kommunikáció
hálózaton
Egy levelezőprogram használata, levél küldése, fogadása, a fő mezők funkciójának megismerése: a címzett, a tárgy és a saját másolat. Emotikonok és rövidítések jelentése és értelmezése, ezek közül néhány rendszeres használata. Netikett. Hálózati keresőgépek használata, az egyszerű kulcsszavas és tematikus keresés módja, szintaktikája. Egy letöltött Web-oldal részletének elmentése saját háttértárra vagy új állományba a vágólap használatával.
Az alábbiakban
minden témakör első altémája ismétlő, szintre hozó jellegű.
Témakörök
|
Tartalmak
|
Választható tartalmak
|
Operációs rendszer
|
Vírus fogalma, hatása. Víruskereső indítása, vírusok
irtása segítséggel. Vírusterjedés megakadályozása.
Tömörítés fogalma, célja. Tömörített állomány tartalmának megtekintése, kiválasztott állományok kicsomagolása. Kiválasztott könyvtár tartalmának tömörítése. Hálózati azonosító és jelszó szerepe. Belépés és kilépés módja. Hálózati szolgáltatások. A hálózat használatának alapszabályai, a Netikett. |
Víruskereső üzeneteinek értelmezése, vírusok
irtása.
|
Táblázatkezelés
|
Bevezetés
a táblázatkezelésbe.
Táblázatok
használata a mindennapi életben. Adatok táblázatos formába rendezése.
Cella, sor,
oszlop, hivatkozás.
Függvények.
Adattípusok, adatmegjelenítési
formák.
Adatmódosítás.
A diagram
fogalma, összefüggés függvények és diagramok között. Diagramfajták.
Keresés
meglévő adatbázisban.
|
Egyszerű
saját adatbázisok létrehozása.
|
Kommunikáció a hálózaton
|
Az iskolai
hálózat vázlatos felépítése, a szolgáltató és munkaállomások kapcsolata.
Hálózatok
csoportosítása összekötés és kiterjedtség szerint.
Saját elektronikus
cím használata. Elektronikus levelezés funkcióinak használata: küldés,
fogadás, állományok csatolása.
Információszerzés
Internetről (pl. menetrend, telefonkönyv, jogszabályok). Tematikus és
kulcsszavas kereső használata Web-hely kereséshez.
Hasznos
Web-helyek önálló felkeresése: magyar honlap, MEK, vasúti információ, önkormányzati
oldalak. Web-oldal szövegének, ábráinak mentése a háttértárra.
Internet
mobiltelefonon.
Csevegő
program bemutatása.
|
Hírcsoportok
a hálózaton.
Saját
Web-oldal készítése.
|
A
továbbhaladás feltételei
Tudjon adatokat táblázatos formában megjeleníteni. Tudjon műveleteket táblázatban végezni, és összefüggéseket diagramban megjeleníteni. Küldjön és fogadjon elektronikus leveleket, tudja használni a világháló egyszerű lehetőségeit. Használja a helyi- és a távhálózati kommunikációs lehetőségeket. Legyen képes információt keresni hagyományos és számítógépes forrásokból.
Ismerje a könyvtárban és az Interneten való információkeresés lehetőségét. Igénye ébredjen az önálló, folyamatos ismeretszerzésre; értse a fejlettségi szintjének
Alkalmazzák a kommunikációs, a gondolkodási és a gyakorlati képességeket. Legyenek képesek a speciális információhordozók (térképek, folyóiratok, szakkönyvek, statisztikai adatok, lexikonok, CD–ROM, Internet stb.) használatára.
Az áttekintett tantervek alapján elmondható, hogy a számítástechnikai tudásanyag, az informatikai fogalmak nem csak az informatika tantárgy keretein belül jelennek meg, hanem valamilyen mértékben integrálódnak más tantárgyakba is.
Elsősorban a matematika és a természettudományos tantárgyak kerettanterveiben találtam meg ennek a nyomait, főként a kémia, fizika területein, de előfordult mindez a biológia és a földünk és környezetünk tanterveiben is.
A humán tárgyak oktatásában esetenként egyáltalán nem jelennek meg informatikai fogalmak, még az új típusú információhordozókra, új információs technológiákra történő utalások formájában sem. (Furcsának találtam, hogy még az idegen nyelvek tanterveiben sem, holott ezen a területen az elmúlt években rengeteg új oktatóprogram, szoftverek és CD-ROM-ok jelentek meg, és az Internet szerepe sem elhanyagolható az idegen nyelvek oktatásában.)
A magyar nyelv és irodalom kerettanterveiben viszont eléggé jól képviselt az informatika, köszönhető ez annak, hogy a könyvtárhasználati, könyvtár-informatikai integráció jól és következetesen végig kísérhető minden iskolatípus és minden évfolyam esetében.
Bondor Erika